Ojciec niesłyszącego ucznia zwrócił rzecznikowi praw obywatelskich uwagę, że dzieci potrzebujące kształcenia specjalnego są objęte rejonizacją – nie mają prawa do nauki poza powiatem, nawet jeśli jest tam szkoła lepiej dostosowana do ich potrzeb. Rejonizacja nie dotyczy tymczasem pozostałych uczniów – mogą się uczyć w tej miejscowości, w jakiej chcą (o ile zostaną przyjęci do placówki).

 

Niepełnosprawne dzieci znów w gorszej sytuacji>>

 

Przez rejonizację trudno o odpowiednią szkołę

Placówki dla uczniów z niepełnosprawnościami nie są identyczne: specjalizują się w odniesieniu do danego kierunku kształcenia w powiązaniu z konkretnym rodzajem niepełnosprawności, co przydaje im pewnego rodzaju renomy, którą kierują się absolwenci przy wyborze szkoły. Ponadto uczniowie z niepełnoprawnościami niejednokrotnie wolą uczęszczać do placówek, które są im znane i do których mają zaufanie – do szkół, do których uczęszczali ich rodzice, czy inne osoby bliskie. Często nie są to ośrodki położone w pobliżu ich miejsca zamieszkania.

Sprawdź w LEX: Czy uczeń posiadający orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na przewlekłą chorobę, a nieposiadający orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ma prawo do bezpłatnego dowozu do najbliższej szkoły? >

 

 

Jak podkreśla RPO, uczniowie objęci kształceniem specjalnym to przede wszystkim dzieci i młodzież z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Im już na starcie trudniej jest wybrać ścieżkę kształcenia. Tymczasem są systemowo odcięci od szkół położonych dalej od miejsca zamieszkania, nawet jeśli nauka tam byłaby dla nich lepsza (art. 127 ust. 13, 14 i 15 Prawa oświatowego). RPO zwrócił się do MEN o przygotowanie zmian legislacyjnych, argumentując, że jest to niezbędne dla realnego wyrównywania szans edukacyjnych tej grupy uczniów.

Sprawdź w LEX:

Jakie prawa mają dzieci niepełnosprawne przy zapisie do lekarza? >

Jakie orzeczenie musi posiadać uczeń aby otrzymać legitymację szkolną dla niepełnosprawnych uczniów szkół podstawowych? >

Czy w klasie lub oddziale specjalnym może uczyć się uczeń bez orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego? >