Emisję dźwięków z w/w źródeł określa się mianem zwykłego korzystania ze środowiska, a prawo do tego gwarantuje Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
Natomiast zgodnie z art. 156 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska zabrania się używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających na publicznie dostępnych terenach miast, terenach zabudowanych oraz na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Ust. 2 tego samego artykuły mówi, że przepis ten nie ma zastosowania wobec okazjonalnych uroczystości, uroczystości i imprez związanych z kultem religijnym, imprez sportowych, handlowych rozrywkowych oraz innych legalnych zgromadzeń, a także podawania do publicznej wiadomości komunikatów służących bezpieczeństwu publicznemu. W przypadku zaistnienia takich sytuacji skarżący się na emisję hałasu mogą wystąpić do właściwych terenowo władz miasta/gminy z prośbą o podjęcie działań powodujących ograniczenie wpływu na środowisko.
Będzie proces o hałas ze szkolnego boiska>>
Inspektor Ochrony Środowiska nie ukarze za hałas na szkolnym boisku
Hałas powodowany przez bawiące się dzieci na terenie przedszkola lub placów zabaw czy szczekające psy nie podlega kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska przypomina Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku.