"Kiedy byłem w waszym wieku, starsi ludzie mówili, i chyba do dziś to przekonanie żywią, że najważniejsza rzecz w życiu to, by mieć w ręku uczciwy fach, czyli dobry zawód potrzebny dziś na rynku, ale tak naprawdę potrzebny ludziom. Bo, jeśli znajdziecie dzięki dobremu zawodowi pracę na rynku, to znaczy, że jesteście potrzebni, że ludzie potrzebują waszych usług, waszej fachowości" - powiedział Tusk do uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku w woj. warmińsko-mazurskim.
"Nie ma żadnej przyczyny, aby te tradycyjne, a czasami nowoczesne zawody, których będziecie się uczyć w tej szkole zawodowej, były traktowane gorzej niż inne zawody wynikające np. z wykształcenia uniwersyteckiego" - podkreślił szef rządu. Jak zaznaczył, w Polsce potrzeba ludzi we wszystkich zawodach. "Kluczem jest to, by oni byli dobrzy w tych zawodach. Dobry ślusarz jest tysiąckrotnie więcej wart na rynku niż słaby politolog, a o polityku już w ogóle nie mówię" - ocenił premier.
O tym, że polska szkoła ma uczyć kreatywnego myślenia, pracy zespołowej, wyciągania wniosków, ale i dobrze przygotowywać do rynku pracy - mówiła minister edukacji Krystyna Szumilas podczas Ogólnopolskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2013/2014. „Dzisiaj szkoła nie może być jedynie dostarczycielem wiedzy, ale ma uczyć, jak odnieść sukces w dorosłym życiu i jak być szczęśliwym" - powiedziała w trakcie uroczystości, która odbyła się w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Opolu.
Pierwsza dama Anna Komorowska uczestniczyła w inauguracji nowego roku szkolnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Puławach (woj. lubelskie). Ośrodek otacza opieką ponad 200 dzieci i młodych ludzi upośledzonych umysłowo i niepełnosprawnych. Komorowska otworzyła w puławskim ośrodku przedszkole.
„To bardzo trudna praca, którą państwo podejmujecie w ośrodku, ale też mam poczucie, że jestem wśród niezwykłych ludzi, którzy potrafili zgromadzić się wokół dzieci, które mają dużo większe potrzeby niż ich rówieśnicy i z tego powstał tak piękny ośrodek” – powiedziała małżonka prezydenta.
Z kolei minister sportu Joanna Mucha, która uczestniczyła w rozpoczęciu roku w Szkole Podstawowej nr 152 w Warszawie, zainaugurowała akcję promowania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.
"Dane dotyczące najmłodszych z naszego kręgu cywilizacyjnego nie są dobre. To dzieci, które znieruchomiały, przestały się ruszać. Oznacza to, że osiągają słabsze wyniki sportowe, są mniej sprawne i znacznie częściej otyłe. 60 minut to minimalna dawka wysiłku dla dziecka. W naszym kraju mało które wypełnia to założenie. Naprawdę mamy wiele do zrobienia" - podkreśliła Mucha.
O znaczenie kultury fizycznej w rozwoju uczniów mówiła także Krystyna Szumilas. „Ruch, zabawa, gra w piłkę powinny być codziennością, przyzwyczajeniem" - zaznaczyła szefowa resortu edukacji. Przypominała, że rok szkolny 2013/2014 ogłoszony został przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Rokiem szkoły w ruchu". Od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem.
"Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego jest szczególnie ważne i wiąże się ze szczególnymi wyzwaniami. Inicjujemy ostatnie przygotowania do wdrożenia zmian w szkolnictwie artystycznym I i II stopnia. Zaczną one obowiązywać już od września 2014 roku" - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski w liście do uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkół artystycznych.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zainaugurowała nowy rok szkolny w Szkole Podstawowej nr 210; wcześniej uczestniczyła w spotkaniu rodziców i dzieci w żłobku integracyjnym. To czwarta tego typu placówka w Warszawie oraz druga objęta projektem "Mama i tata wracają do pracy, a ja idę do żłobka". Pierwszeństwo w przyjęciu do placówki mają dzieci rodziców powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka, w tym bezrobotnych oraz niepełnosprawnych.
Jak co roku w dniu inauguracji nowego roku szkolnego nauczyciele i uczniowie złożyli hołd nauczycielom tajnego nauczania. Uroczystość odbyła się w Warszawie przed pomnikiem upamiętniającym Tajną Organizację Nauczycielską.