Czy w szkole publicznej trzeba prowadzić ewidencję czasu pracy dyrektora?
Dyrektor szkoły musi realizować dodatkowo zadania wynikające z powierzonej mu funkcji. Szczegółowe kwestie dotyczące czasu pracy nauczycieli (w tym dyrektora szkoły) regulują kompleksowo przepisy KN i nie stosuje się w tym zakresie przepisów Kodeksu pracy. Wyczerpująca ewidencja czasu pracy nauczyciela prowadzona jest w zakresie realizowanych przez niego zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (tzw. pensum).
Zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, realizowane przez nauczyciela bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz w ramach pensum, są rejestrowane i rozliczane w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć w okresach tygodniowych. Dotyczy to również realizowanych przez nauczyciela godzin ponadwymiarowych oraz godzin doraźnych zastępstw. W tym zakresie prowadzona jest ścisła ewidencja czasu pracy nauczyciela. Natomiast pozostałe zajęcia nie są ewidencjonowane. Dotyczy to również dyrektora szkoły i zajęć realizowanych przez niego w ramch powierzonej funkcji.
Ewidencja czasu pracy tylko w przypadku obowiązkowych zajęć dyrektora
Ewidencja czasu pracy nauczycieli, w tym dyrektora szkoły, jest możliwa tylko w zakresie zajęć obowiązkowych - podkreśla Agnieszka Kosiarz w Serwisie LEX/Prawo Oświatowe.