Pracownikowi szkoły w maju 2011 r. nie została wypłacona nagroda jubileuszowa, kolejna nagroda planowana jest na maj 2016 r.
Czy we wrześniu 2012 r. istnieje możliwość wypłaty "zaległej" nagrody, a jeśli tak, to czy z odsetkami?
Czy w takiej sytuacji można mówić o przedawnieniu?
Czy w takiej sytuacji dyrektor naruszył (w związku z niewypłaceniem nagrody) albo naruszy (wypłata nagrody po terminie) dyscypliny finansów publicznych?
Roszczenie o wypłatę nagrody jubileuszowej uległo przedawnieniu. Pracodawca może wypłacić nagrodę, ale nie musi. Powinien natomiast w przypadku wypłaty nagrody mieć na uwadze przepisy dotyczące naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Uzasadnienie
Nauczyciel uprawniony jest do nagrody jubileuszowej za odpowiednio za 20, 25, 30, 35, 40 lat pracy, art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.). W myśl § 2 ust. 1 rozporządzenia z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz. 1418) - dalej r.o.u.n.j., nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody jubileuszowej.
Nagrodę jubileuszową czasem trzeba zapłacić wcześniej>>
Obowiązkiem nauczyciela jest przedstawienie dokumentów na podstawie, których można uwzględnić okresy wliczane do nabycia uprawnienia do nagrody (§ 2 r.o.u.n.j.). Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest wypłata nagrody w najszybszym możliwym terminie. Zobowiązanie pracodawcy do wypłacenia nagrody w maju 2009 r. przedawniło się w maju 2012 r. – zgodnie bowiem z art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne: podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 października 1996 r. (wyrok SN z dnia 2 października 1996 r. I PRN 71/96, OSNP 1997, nr 7, poz. 114). Oznacza to zatem możliwość uchylenia się przez dłużnika od spełnienia należnego świadczenia, czyli nauczyciel nie będzie mógł skutecznie dochodzić tego roszczenia w sądzie.
Nagroda jubileuszowa także dla przyszłego emeryta>>
Natomiast samo roszczenie o wypłatę nadal pozostaje i pracodawca może – jeśli chce – wypłacić nagrodę (z odsetkami lub bez). W razie wypłaty nagrody może zaistnieć jednak zagrożenie naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Stosownie do art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.) - dalej u.f.p., wydatki publiczne powinny być dokonywane w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań oraz zgodnie z przepisami, dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków (art. 44 ust. 2 u.f.p.).
Nagrodę jubileuszową czasem trzeba zapłacić wcześniej>>
Ponadto dokonanie wydatku bez upoważnienia określonego ustawą budżetową, uchwałą budżetową lub planem finansowym albo z przekroczeniem zakresu tego upoważnienia lub z naruszeniem przepisów dotyczących dokonywania poszczególnych rodzajów wydatków jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych, art. 11 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 168).
Nagroda jubileuszowa tylko dla nauczyciela, który nabył uprawnienie pracując w szkole>>