Co o polskiej edukacji w publikacji OECD

25 czerwca 2013 r. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), skupiająca 34 wysokorozwinięte państwa demokratyczne ogłosiła na konferencji w Brukseli wyniki "Education at a Glance" za 2013 rok.

Dane zawarte w publikacji dają pogląd na skuteczność prowadzonej w Polsce polityki edukacyjnej oraz dostarczają wiarygodnych danych dla diagnozy systemu edukacji w danym kraju.

Tegoroczna publikacja "Education at a Glance" dotyczy roku szkolnego/akademickiego 2010/2011.

Analiza wybranych wskaźników wykazała, że m.in. Polska jest liderem w zakresie powszechności wykształcenia średniego, blisko 94% 25-34-latków kończy szkoły na poziomie ponadgimnazjalnym.

Zdobycie co najmniej średniego wykształcenia wpływa na poprawę standardu życia. Wśród osób posiadających wykształcenie ponadgimnazjalne zatrudnienie wynosi 69%, ponadto mogą oni oczekiwać wyższe o około 20% dochody w porównaniu z tymi, którzy takiego wykształcenia nie posiadają.

Okazało się, że w Polsce różnica w poziomie wykształcenia osób najmłodszych oraz najstarszych jest jedną z największych wśród krajów OECD, co świadczy zdaniem MEN o rosnącym w ostatnich latach znaczeniu edukacji, co z kolei sprzyja nadganianiu przez Polskę zaległości w tym zakresie.

Ponadto polscy nauczyciele pracują z mniejszą liczbą uczniów w klasie niż średnio w krajach OECD, a co za tym idzie na jednego nauczyciela przypada mniej uczniów.

Więcej: www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&ampview=article&ampid=5243%3Apublikacja-oecd-edukacja-w-zarysieq-ju-dostpna&ampcatid=29%3Aministerstwo-pozostae-wydarzenia-edukacyjne&ampItemid=53

Opracowanie: Agnieszka Winiarska, RPE WKP

Źródło: www.men.gov.pl, stan z dnia 26 czerwca 2013 r.

Data publikacji: 26 czerwca 2013 r.