CKE podała informacje ogólne o liczbie osób zdających egzamin maturalny oraz informacje o liczbie osób zdających egzamin z języka polskiego i języków obcych nowożytnych, przedmiotów wybranych i języków mniejszości oraz uczniów zdających egzaminy dla klas dwujęzycznych i rozwiązujących zadania z arkuszy dodatkowych w języku obcym. Liczba uczniów zdających egzamin maturalny wynosi 443 061, liczba prac do sprawdzenia - 1 524 356, liczba szkół – 8198.
Obowiązkowy pisemny egzamin z języka polskiego rozpocznie się 4 maja o godzinie 9.00 do . Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 29 maja.
Przystępujący do egzaminu będą rozwiązywać testy opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). Podobnie będzie podczas egzaminów pisemnych z innych przedmiotów. Maturzyści muszą jeszcze przystąpić obowiązkowo do dwóch egzaminów pisemnych - z wybranego języka obcego nowożytnego (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski) oraz z jednego wybranego przedmiotu. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, informatyka oraz język łaciński i kultura antyczna. Abiturienci mogą wybrać, czy chcą zdawać przedmioty obowiązkowe na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Tego samego dnia egzaminem z języka angielskiego rozpoczyna się Międzynarodowa Matura - International Baccalaureate (IB). Zdają ją uczniowie z 700 szkół na całym świecie. W Polsce program IB realizuje ponad 20 szkół ponadgimnazjalnych, większość to szkoły niepubliczne.
Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że w trosce o bezpieczeństwo materiałów egzaminacyjnych tegorocznego egzaminu maturalnego kuratoria oświaty będą przeprowadzać wyrywkowe kontrole w szkołach, w celu upewnienia się, czy dostarczone arkusze są przechowywane w stanie nienaruszonym, zgodnie z procedurami i z przepisami prawa.
źródło: CKE, 28 kwietnia 2009 r.