Pracownik dostał polecenie wyjazdu do innego punktu w tej samej miejscowości, samochodem prywatnym, za który ma płacony ryczałt i podpisaną umowę co do korzystania z pojazdu.
Czy należy mu się dodatkowo zwrot kosztów przejazdu?

Pracownikowi nie należy się dodatkowo zwrot kosztów przejazdu samochodem prywatnym w tej samej miejscowości, w której znajduje się jego stałe miejsce pracy.


Podróżą służbową jest wykonywanie zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałe miejsce pracy pracownika (art. 775 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94) - dalej k.p..
Należności za krajowe i zagraniczne podróże służbowe pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990).
Nie można delegować pracownika do miejscowości, w której znajduje się jego stałe miejsce pracy. Stanowisko to wyraził również NSA Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie w niepublikowanym wyroku z dnia 25 września 1996 r. (SA/Lu 1171/95): "Nie można mówić o podróży służbowej, jeżeli pracownik wykonuje zadanie w miejscowości, w której znajduje się jego stałe miejsce pracy, a tym samym nie ma uzasadnienia w takim przypadku wydawanie przez pracodawcę polecenia wyjazdu służbowego i dokumentowanie ewentualnych kosztów".