Celem zmiany ustawy o związkach zawodowych jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r., umożliwiającego tworzenie i przystępowanie do związków zawodowych osobom wykonującym pracę zarobkową na innej podstawie niż umowa o pracę. Kwestia ta nie wzbudza kontrowersji, problem stanowią natomiast uprawnienia, które miałyby zostać przyznane tym osobom. Zgodnie z projektem przysługiwałyby im m.in. tzw. etaty związkowe oraz ochrona przed zwolnieniem.
Poprzednia wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych przewidywała, że uprawnienia zakładowej organizacji związkowej będą przysługiwały organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków wykonujących pracę zarobkową, o ile świadczą one pracę na rzecz konkretnego pracodawcy przez co najmniej 6 miesięcy oraz przysługuje im od tego pracodawcy co najmniej 50% wynagrodzenia otrzymywanego ogółem za wykonywanie pracy. Wówczas ministerstwo uzasadniało treść przepisu tym, że konieczne jest ustalenie kryteriów określających trwałą więź łączącą osobę wykonującą pracę zarobkową z pracodawcą. W uzasadnieniu do projektu napisano, iż na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego to na ustawodawcy ciąży obowiązek ich określenia. Dlatego w projekcie znalazło się kryterium stażu i zależności ekonomicznej.
W ocenie Pracodawców RP całkowita rezygnacja z przesłanki zależności ekonomicznej jest ryzykowna. W praktyce może doprowadzić do tego, że uprawnienia związkowe przysługiwały będą osobom, które wykonują sporadycznie zlecenia dla firmy i nie łączy je z nimi trwała więź ekonomiczna. Teraz będą one miały prawo do negocjowania układów zbiorowych pracy, porozumień czy regulaminów obowiązujących u pracodawcy. Zyskają także ochronę przed zwolnieniem oraz prawo do etatów związkowych.
[-DOKUMENT_HTML-]
Źródło: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej