Ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 993) dostosowuje system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 października 2010 r. Znowelizowane przepisy weszły w życie 12 sierpnia 2014 r.
Ustawa umożliwia przywrócenie osobie skreślonej z listy samorządu zawodowego prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę członków tego samorządu lub uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu oraz określa terminy zatarcia skazania karami dyscyplinarnymi skutkującymi pozbawieniem możliwości wykonywania danego zawodu.
Osoby, które wracają do zawodu prawniczego po orzeczeniu dyscyplinarnym i które nie wykonywały zawodu przez co najmniej 10 lat będą musiały ponownie złożyć egzamin. Ustawa przewiduje również w przypadku zawodów prawniczych konieczność ponownego zdawania egzaminu, jeżeli w ciągu 10 lat od dnia doręczenia uchwały o wyniku egzaminu osoba, która go zdała, nie wpisze się na listę zawodową.Nowelizacja dotyczy samorządów zawodowych: adwokatów, radców prawnych, lekarzy weterynarii, notariuszy, farmaceutów, komorników sądowych, architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, rzeczników patentowych, diagnostów laboratoryjnych.
Opracowanie: Weronika Adamczyk
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 13 sierpnia 2014 r.