Zmiana czasu z letniego na zimowy, która nastąpiła w nocy z 29 na 30 października, poprzez przesunięcie wskazówki zegara z godz. 3.00 na godz. 2.00, dla pracujących w nocy oznaczała, że pracowali o godzinę dłużej.

Zgodnie z prawem pracy tę dodatkową godzinę należy potraktować jak godzinę nadliczbową przepracowaną w porze nocnej, z którą oprócz normalnego wynagrodzenia pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Oprócz rekompensaty za godzinę nadliczbową pracownikowi należy wypłacić dodatek za pracę w nocy, czyli między godziną 21.00 a 7.00 w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.

Dodatek za pracę w porze nocnej przysługuje niezależnie od innych należności, a w szczególności od dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną w nocy. Podstawę tych dodatków stanowią bowiem dwa odrębne tytuły prawne - art. 1511 Kodeksu pracy oraz art. 1518 § 1 Kodeksu pracy. Wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych w porze nocnej uprawnia pracownika zarówno do dodatku za pracę ponadwymiarową, jak i do dodatku za pracę w nocy. Aby nie powstały w tym zakresie wątpliwości, każdy z dodatków powinien być wyraźnie wyodrębniony w ramach wypłacanego pracownikom wynagrodzenia
Kodeks pracy dopuszcza możliwość rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych czasem wolnym od pracy. Może to nastąpić na pisemny wniosek pracownika albo też na podstawie jednostronnej decyzji pracodawcy. Jeśli w zamian za dodatkową godzinę pracy pracownik wystąpi z wnioskiem o czas wolny przysługuje mu 1 godzina wolnego czasu. Jeśli natomiast odbiór czasu wolnego nastąpi bez wniosku pracownika, wówczas za 1 godzinę nadliczbową będzie mu przysługiwać 1,5 godziny czasu wolnego. Godziny pracy nadliczbowej, zrekompensowane czasem wolnym, są wliczane do rocznego limitu godzin nadliczbowych.

Bez względu na to, czy pracownik zrekompensuje pracę w godzinach nadliczbowych w formie czasu wolnego czy dodatku pieniężnego powstałe, pracownikowi zawsze przysługuje 20 proc. dodatek za pracę w nocy.

Autor: Marek Redecki - radca prawny
www.kancelariaredecki.pl