Legislacyjne novum polega na wprowadzeniu wyjątku od obowiązku posiadania przez naprawiającego lub modernizującego uprawnienia do naprawy lub modernizacji urządzenia technicznego w przypadku „okazjonalnej” naprawy lub modernizacji urządzenia technicznego i zastosowania właściwej technologii naprawy lub modernizacji, uzgodnionej i nadzorowanej przez UDT (art. 9 ust. 1b ustawy o dozorze technicznym).
Możliwe będzie także wstąpienie przez nowego eksploatującego w prawa i obowiązki poprzedniego eksploatującego wynikające z decyzji Prezesa UDT, pod warunkiem, że:
a) od ostatniego badania okresowego urządzenia technicznego nie wprowadzono zmian w zasadach jego eksploatacji, które są określone w warunkach technicznych dozoru technicznego;
b) nowy eksploatujący poinformuje organ jednostki dozoru technicznego o zmianie eksploatującego urządzenie techniczne (art. 15a ustawy o dozorze technicznym).
Do ustawy o dozorze technicznym wprowadzono także możliwość umarzania, odraczania, rozkładania na raty należności przypadających UDT zgodnie z zasadą racjonalności (art. 55a – 55d ustawy).
Zmiana ustawy o dozorze technicznym
1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz. U. poz. 2255). Na jej podstawie dokonano nowelizacji ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1125 z późn. zm.).