Znowelizowany § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2010 r. w sprawie badań psychologicznych strażników gminnych (miejskich) (Dz. U. poz. 1012 z późn. zm.) stanowi, że badanie psychologiczne przeprowadza psycholog, o którym mowa w art. 15c ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r. poz. 576, z 2013 r. poz. 829, z 2014 r. poz. 295 oraz z 2015 r. poz. 1505).
Według nowego brzmienia w § 9 rozporządzenia, od orzeczenia osobie badanej oraz pracodawcy przysługuje odwołanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania orzeczenia. Odwołanie, wraz z uzasadnieniem, wnosi się na piśmie za pośrednictwem psychologa, który wydał orzeczenie: 1) do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy, 2) w przypadku orzeczenia wydanego przez psychologa zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy – do instytutu badawczego w dziedzinie medycyny pracy – zwanych dalej „podmiotami odwoławczymi.
Postępowania w sprawie odwołań od orzeczeń psychologicznych o braku albo istnieniu przeciwwskazań psychologicznych do pracy w charakterze strażnika wszczęte, a niezakończone przed dniem wejścia w życie nowelizacji przeprowadza się na podstawie dotychczasowych przepisów. Orzeczenia psychologiczne o braku albo istnieniu przeciwwskazań psychologicznych do pracy w charakterze strażnika wydane na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują ważność przez okres w nich określony.
Zmiana rozporządzenia ws. badań psychologicznych strażników gminnych
25 listopada br. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. badań psychologicznych strażników miejskich (gminnych).