Komisję tworzyły uznane autorytety z prawa pracy: prof. Michał Seweryński. prof. Ludwik Florek, prof. Grzegorz Goździewicz, prof. Zbigniew Hajn, prof. Walerian Sanetra, prof. Barbara Wagner, prof. Jan Wojtyła, prof. Jerzy Wratny, prof. Teresa Liszcz, dr Eugenia Gienieczko, prof. Andrzej Kijowski. Ich projekt kompleksowo reguluje problematykę indywidualnego kodeksu prawa pracy. Znalazły się w niej regulacje dotyczące niepracowniczych form zatrudnienia jak i nietypowych stosunków pracy.
Mimo, że stosowanie nowych form zatrudnienia wynika z potrzeb gospodarki rynkowej, które może trochę łagodzić bezrobocie, to eksperci podkreślają, że zatrudnienie niepracownicze jest niestabilne, a osoby je wykonujące mają słabą ochronę prawną. W rzeczywistości jednak ich status ekonomiczny i społeczny często jest bardzo podobny do pracowniczego. W związku z tym, niedostateczna ochrona zatrudnienia niepracowniczego musi ulec zmianie, bo konstytucja zobowiązuje państwo do należytej ochrony wszelkiej pracy i nadzoru nad warunkami jej wykonywania.
Z tego powodu w projekcie kodeksu pracy zawarte jest pojęcie „zatrudnienie niepracownicze”. Obejmuje przypadki prowadzenia działalności zarobkowej na podstawie umów cywilnoprawnych, a więc w zasadzie poza zakresem zastosowania prawa pracy. Jednak w pewnych wypadkach zatrudnienie to jest wykonywane w warunkach podobnych do pracowniczego. Podobieństwo to występuje wówczas, gdy osoba w zatrudnieniu niepracowniczym wykonuje osobiście i za wynagrodzeniem pracę o charakterze ciągłym lub powtarzającym się, na rzecz tego samego podmiotu zatrudniającego. W konsekwencji, znajduje się ona w stosunku zależności od podmiotu, który ją zatrudnia, a zatrudnienie to stanowi jej główne źródło dochodu. Dlatego tak rozumiane zatrudnienie niepracownicze zostało objęte w pewnym stopniu ochroną, gwarantowaną przez przepisy prawa pracy.
W projekcie przewidziano, że zleceniobiorcy będą objęci właściwością sądów pracy w zakresie ich uprawnień określonych w kodeksie, zakazem dyskryminacji w zatrudnieniu, zaliczaniem stażu pracy w charakterze wykonawcy do stażu pracowniczego. Ponadto pracodawcy będą musieli zawierać z nimi umowę na piśmie, zleceniobiorcy mieliby zapewnione okresy wypowiedzenia, a także ochronę przed niezwłocznym rozwiązaniem umowy. Ponadto ekspercki projekt kodeksu pracy przewiduje ograniczenie możliwości wypowiedzenia umowy i rozwiązania jej bez wypowiedzenia z kobietą w ciąży i w ciągu 8 tygodni po porodzie, urlop macierzyński dla matek pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, ograniczoną ochronę wynagrodzenia, bezpłatny urlop wypoczynkowy na żądanie oraz objęcie przepisami bhp.
Kodeks stwarza podstawę do stosowania niektórych przepisów prawa pracy do osób zajmujących wysokie stanowiska państwowe, żołnierzy zawodowych oraz tzw. „funkcjonariuszy mundurowych”, ponieważ w pewnych sprawach, nieuregulowanych odmiennie przez przepisy ustaw odrębnych, ich sytuacja jest podobna do pracowniczej.