Obecnie osoby wykonujące pracę na podstawie innych stosunków prawnych niż stosunek pracy – przede wszystkim te, które z zatrudniającym łączy umowa o dzieło, umowa zlecenia czy umowa o świadczenie usług, do której odpowiednio stosuje się przepisy o zleceniu, oraz tzw. osoby samozatrudnione – nie mogą tworzyć związków zawodowych ani wstępować do nich. Podmioty te nie mieszczą się bowiem w definicji pracownika, którą w art. 2 ust. 1 posługuje się ustawa o związkach zawodowych (u.z.z).

Trybynał Konstytucyjny uznał w 2015 roku, że jest to niezgodne z Konstytucją. W związku tym w projekcie wprowadzono definicję „osoby wykonującej pracę zarobkową” a zmiany zmierzają do objęcia pełnym prawem zrzeszania się w związkach zawodowych (koalicji) wszystkich osób świadczących osobiście pracę za wynagrodzeniem, bez względu na podstawę zatrudnienia.

Nowoczesna zgłosiła kilka poprawek. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia kryterium ekonomicznego przy prawie koalicji związkowej.

- To jest trudna ustawa, nad którą długo pracowaliśmy - powiedział wiceminister Stanisław Szwed. Dodał, że ważne było wypracowanie dobrych, kompromisowych rozwiązań. Wyraził również nadzieję, że prace nad projektem zostaną zakończone jeszcze w trakcie trwającego posiedzenia.

W związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt trafił ponownie do komisji.