Odpowiedź: wysokość wynagrodzenia określa walne zgromadzenie wspólników, ale w sytuacji gdy zawarta została z nim umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna (zlecenia, kontrakt menedżerski), uchwała dotycząca wynagrodzenia musi być wykonana poprzez złożenie stosownego oświadczenia woli podmiotu reprezentującego spółkę zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 788 z późn. zm.) - dalej k.s.h.
Wysokość wynagrodzenia ustala wyłącznie uchwała walnego zgromadzenia wspólników dotycząca powołania prezesa na stanowisko, jeżeli prezes pełni funkcję tylko na mocy powołania i nie jest zatrudniony przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej. 
 
 
Uzasadnienie: zgodnie z art. 201 § 4 k.s.h. członek zarządu spółki z o.o. jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Natomiast w myśl art. 210 § 1 k.s.h. w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Przepis ten jest skorelowany z art. 6 ust. 2  ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. z 2013 r. poz. 254 z późn. zm.) zgodnie z którym organem właściwym do ustalania wynagrodzenia miesięcznego członków zarządu spółki z większościowym udziałem jednostki samorządowej jest zgromadzenie wspólników albo walne zgromadzenie akcjonariuszy.
 
 
Jeżeli zatem prezes – członek zarządu spółki z o.o. (jak wynika z pytania, gdyż mowa jest o wspólniku – nie akcjonariuszach) jest zatrudniany (niezależnie od powołania przez walne zgromadzenie) na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (np. kontraktu menedżerskiego), to wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy określa ta umowa, której stronami są prezes i reprezentujący spółkę pełnomocnik zgromadzenia wspólników lub rada nadzorcza in gremio.
Jeżeli natomiast prezes pełni funkcję bez zawierania umowy, na podstawie powołaniado pełnienia funkcji z art. 201 § 4 k.s.h., to wówczas uprawnionym do ustalania wynagrodzenia jest walne zgromadzenie wspólników spółki, które ustala takie wynagrodzenie w drodze stosownej uchwały.
Również i w powyższym wypadku wynagrodzenie ustala walne zgromadzenie wspólników w drodze uchwały, która następnie jest wykonywana poprzez stosowne oświadczenie woli podmiotu reprezentującego spółkę w umowach pomiędzy spółką a prezesem. Norma art. 6 ustawy kominowej ma bowiem wyłącznie wyłącznie charakter kompetencyjny (por. wyrok SN z dnia 28 czerwca 2011 r., II PK 11/11, OSNP 2012, nr 15-16, poz. 193)
 
SerwisiePrawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak: 
- Dieta otrzymana przez sołtysa nie podlega składkom ZUS
- Jedyny wspólnik spółki z o.o. nie może zawierać umowy o pracę
- Zakończenie kadencji radnego w trakcie miesiąca nie zawsze oznacza pomniejszenie diety