Z wnioskiem o wydanie zaświadczenia A1 może wystąpić:
- pracodawca, 
- osoba wykonująca pracę na własny rachunek,
- pracownik.

Jeśli jest to możliwe, lepiej wystąpić o zaświadczenie A1 z wyprzedzeniem. Brak zaświadczenia A1 może mieć negatywne konsekwencje, np. w  trakcie kontroli za granicą.

[-DOKUMENT_HTML-]

Od 1 kwietnia 2017 r. wchodzi w życie art. L. 114-15-1 francuskiego Kodeksu zabezpieczenia społecznego. Zgodnie z tym przepisem osoby zatrudnione lub pracujące na własny rachunek, które wykonują pracę we Francji i podlegają ustawodawstwu innego państwa członkowskiego lub, w przypadku ich braku, ich pracodawca lub przedstawiciel pracodawcy we Francji, muszą dostarczyć inspektorom podczas kontroli formularz dotyczący właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego. Niedostarczenie tego dokumentu przez pracownika, pracodawcę lub przedstawiciela pracodawcy we Francji, będzie skutkowało nałożeniem kary. Kara nie będzie stosowana jeśli w trakcie kontroli zostanie dostarczony dowód złożenia wniosku o formularz, o którym mowa wyżej, a formularz będący rezultatem tego wniosku, zostanie wydany w trakcie okresu dwóch miesięcy od tej kontroli.

W przypadku zwrócenia się o wydanie potwierdzenia złożenia wniosku lub  wniosków o wydanie A1, Oddział ZUS niezwołocznie wydaje takie potwierdzenie, na jednolitym wzorze opracowanym przez Zakład.

Źródło: ZUS