Ciężarna pracownica przekroczyła limit zwolnienia lekarskiego 182 dni, ale lekarz nie skierował jej na komisję lekarską w celu wydania decyzji o świadczeniu rehabilitacyjnym stwierdzając, że mimo ciągłości zwolnienia, przyczyny wystawiania zwolnienia lekarskiego są różne.
Stwierdził, że sama ciąża nie jest chorobą, a przepisy o świadczeniu rehabilitacyjnym nie dotyczą ciąży, gdyż nie może być tu mowy o jakiejkolwiek rehabilitacji i ewentualnym przywracaniu zdolności do pracy.
Co w takim wypadku ma zrobić pracodawca? Czy mimo, że minęły 182 dni zwolnienia, może wypłacać zasiłek?
Jak należy postąpić w podobnej sytuacji, gdy lekarz orzecznik odmówił prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, a lekarz wydał ponownie zwolnienie lekarskie?

Jeżeli w przypadku danego pracownika został wyczerpany okres zasiłkowy, to pracodawca - jako płatnik zasiłków - nie może temu pracownikowi wypłacać zasiłku chorobowego, nawet jeżeli lekarz wydał mu zaświadczenie stwierdzające, iż nadal jest niezdolny do pracy. Jeżeli pracownik w takim przypadku nie spełnia warunków do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego to nie przysługują mu już z tytułu niezdolności do pracy żadne świadczenia pieniężne z ubezpieczenia chorobowego.

 

Prawo do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą regulują przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267, z późn. zm.) - dalej u.ś.p. Z przepisów u.ś.p. wynika, że pracownik - co do zasady - ma prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego pod warunkiem, że uprzednio co najmniej przez 30 dni nieprzerwanie podlegał temu ubezpieczeniu (tzw. okres wyczekiwania). Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi począwszy od 34 dni niezdolności do pracy przypadającego w danym roku kalendarzowym. Okres zasiłkowy wynosi maksymalnie 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy jest wynikiem gruźlicy - 270 dni.
Jeżeli pracownik po wykorzystaniu okresu zasiłkowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego. O tym czy stan zdrowia pracownika uzasadnia przyznanie mu przedmiotowego świadczenia orzeka lekarz orzecznik ZUS.
Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego, podobnie jak zasiłek chorobowy z tego ubezpieczenia, istotnie nie przysługuje z tytułu samej ciąży. Nie oznacza to jednak, że prawa do tego świadczenia nie może nabyć pracownica w ciąży. Jeżeli bowiem pracownica w ciąży jest niezdolna do pracy wskutek choroby i wyczerpała już okres zasiłkowy, a dalsze jej leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, to ma ona prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczy o tym choćby art. 19 ust. 1 u.ś.p., z którego wynika, że w przypadku niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.
W związku z powyższym, jeżeli pracownica w ciąży wyczerpała okres zasiłkowy, a lekarz orzecznik ZUS orzekł, że jej stan zdrowia nie uzasadnia przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, to pracodawca jako płatnik zasiłków nie powinien wypłacać jej zasiłku chorobowego. Jeżeli pracownica nie zgadza się z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS może wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej, a jeżeli komisja ta podtrzyma orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, może złożyć odwołanie od decyzji ZUS odmawiającej jej prawo do świadczenia rehabilitacyjnego do sądu rejonowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.