Pracownik przynosi krótkie zwolnienie lekarskie. Pracodawca wysłał pismo do ZUS z prośbą o sprawdzenie zwolnienia lekarskiego, zweryfikowanie, czy pracownik wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem. W wyniku weryfikacji okazało się, że ZUS skrócił zwolnienie, a pracownik ma nieusprawiedliwioną nieobecność.
Czy na tej podstawie można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę?
Z jakim dniem powinno nastąpić rozwiązanie umowy o pracę?
Odpowiedź: zdaniem autora w sytuacji przedstawionej w pytaniu, o ile ZUS podjął decyzję o skróceniu okresu zwolnienia pracownika w tych dniach pracownik ma nieobecność nieusprawiedliwioną co powoduje, iż pracodawca może podjąć decyzję o wręczeniu pracownikowi pisma o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pracodawca powinien wręczyć lub wysłać listem poleconym) pracownikowi pismo o rozwiązaniu umowy jak najszybciej (z data bieżącą) oczywiście nie później niż po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
[-DOKUMENT_HTML-]
Uzasadnienie: jeżeli w wyniku kontroli (decyzji ZUS) został ustalony inny termin ustania niezdolności do pracy pracownika niż wynika to ze zwolnienia lekarskiego, to w tych dniach pracownik ma nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy.
Nawet jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy – w zależności od okoliczności konkretnego przypadku – może stanowić ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (wyrok SN z dnia 28 września 1981 r., I PRN 57/81).
W praktyce z reguły pracodawcy decydują się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia dopiero po upływie dwóch lub więcej dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy (Z. Salwa. op. cit., s. 137).
Warto również zauważyć, że w myśl orzecznictwa Sądu Najwyższego już samo nieusprawiedliwienie nieobecności w pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych pomimo uprzedniego zawiadomienia pracodawcy o nieobecności i jej przyczynie (wyrok SN z dnia 14 grudnia 2000 r., I PKN 150/00, OSNAPIUS 2002, nr 15, poz. 357).
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy stanowi przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Jeżeli pracownik, z którym pracodawca ma zamiar rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest członkiem zakładowej organizacji związkowej i w związku z tym jest przez nią reprezentowany, wówczas pracodawca przed złożeniem oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinien zasięgnąć opinii zakładowej organizacji związkowej reprezentującej pracownika - art. 52 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p.
Warto dodać, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika nie jest jedyną sankcją, jaką pracodawca może zastosować wobec pracownika. Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest również przesłanką ukarania pracownika karą porządkową, zwłaszcza karą pieniężną, o której mowa w art. 108 k.p.