Odpowiedź: jeżeli uchwała rady gminy nie przewiduje wypłaty diet w proporcjonalnej wysokości za część miesiąca, radnym należy się pełna kwota diety, jeżeli uczestniczyli w pracach organów gminnych.

Uzasadnienie: zgodnie z art. 25 ust. 4 ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym – dalej u.s.g. na zasadach ustalonych przez radę gminy radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych. Powszechnie obowiązujące przepisy (dokładnie art. 25 ust. 6 u.s.g.) określają jedynie maksymalną w wysokość diet przysługujących radnemu, która nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie 1,5-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawyz dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw.

NSA w wyroku z 18 czerwca 2001 r. (II SA 273/01) wskazał, że dieta przysługuje tylko radnym za pracę w radzie gminy, a jej wysokość uwzględniająca wszystkie funkcje pełnione przez radnego nie może przekraczać obowiązującego limitu.
Jeżeli wypłata diet uzależniona jest od obecności na posiedzeniach komisji i sesji, należy uznać, że diety powinny zostać wypłacone w kwocie, jaka wynika z uczestnictwa w pracach organów gminy. Jeżeli uchwała rady gminy ustala ryczałtowe diety wypłacane w okresach miesięcznych i nie przewiduje zatem wypłaty diet w proporcjonalnej wysokości w przypadku zakończenia kadencji w trakcie miesiąca, należy uznać, że ustępującym radnym powinna przysługiwać dieta w pełnej wysokości za dany miesiąc.
 
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.