Przypomnijmy ogólne zasady wynikające z kodeksu wyborczego: można być członkiem tylko jednej komisji wyborczej. Nie mogą być członkami komisji kandydaci w wyborach, pełnomocnicy wyborczy, pełnomocnicy finansowi oraz mężowie zaufania. Członkostwo w komisji wygasa z dniem podpisania zgody na kandydowanie w wyborach bądź objęcia funkcji pełnomocnika lub męża zaufania. Członkowie komisji wyborczej nie mogą prowadzić agitacji wyborczej na rzecz poszczególnych kandydatów oraz list kandydatów.
Dowiedz się więcej z książki | |
Wynagrodzenie za pracę
|
Zgodnie z art. 154 § 1 kodeksu, członkom komisji wyborczych przysługują: diety i zwrot kosztów podróży i noclegów na zasadach określonych w rozporządzeniu MPiPS z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Dieta dla członków komisji wynosi półtorej diety ustalonej na podstawie tych przepisów. Nie przysługuje ona jednak członkom obwodowych komisji wyborczych za czas związany z przeprowadzeniem głosowania i ustaleniem wyników głosowania. Członkom komisji, w związku z udziałem w pracach tych komisji, przysługuje ponadto zwrot kosztów przejazdów i dojazdów publicznymi środkami komunikacji. W uzasadnionych przypadkach, związanych w szczególności z brakiem możliwości przejazdu lub dojazdu publicznymi środkami komunikacji, członkom przysługuje zwrot kosztów przejazdu innymi środkami transportu zbiorowego lub, za zgodą przewodniczącego komisji, własnym samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem według stawek określonych w rozporządzeniu.
Jeśli członek okręgowej, rejonowej lub terytorialnej komisji wyborczej nie weźmie udziału we wszystkich posiedzeniach komisji, to wówczas przysługująca mu dieta będzie proporcjonalnie obniżona o liczbę posiedzeń komisji, w których nie brał udziału.
Członkom Państwowej Komisji Wyborczej, a także przewodniczącym okręgowych i rejonowych komisji wyborczych, którzy pełnią funkcje z urzędu jako komisarze wyborczy diety nie przysługują.
Czytaj: Pracownik w komisji wyborczej ma swoje prawa
Członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań przysługuje do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy. Nie dostają jednak za ten czas wynagrodzenia od pracodawcy. Podczas pracy w komisjach wyborczych są ubezpieczeni na podstawie ustawy z 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach. Wszystkie osoby wchodzące w skład komisji wyborczych korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych i ponoszą odpowiedzialność jak funkcjonariusze publiczni.