Odpowiedź: wypłacone pracownikowi wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowego i w związku z tym powinno być brane pod uwagę przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
Uzasadnienie: wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią - art. 80 k.p. Jednym ze znanych przepisom prawa pracy przypadkiem, gdy za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia jest czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi. Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przysługuje bowiem pracownikowi zatrudnionemu przy pracach uzależnionych od tych warunków, jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 81 § 4 k.p.).
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi, co do zasady, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) – dalej u.ś.p.ch.m. Dla potrzeb u.ś.p.ch.m. pod pojęciem „wynagrodzenia” rozumie się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe (art. 3 pkt 3 u.ś.p.ch.m.).
Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi, jako przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowego - art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Tym samym wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi powinno być zatem brane pod uwagę przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Fakt, że tego rodzaju wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za więcej niż połowę obowiązującego w danym miesiącu czasu pracy nie uzasadnia wyłączenia wynagrodzenia za ten miesiąc z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie za dany miesiąc wyłącza się z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli pracownikiem w tym miesiącu przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy z uwagi na nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (art. 38 ust. 2 pkt 1 u.ś.p.ch.m.). Z uwagi na to, że wynagrodzenie przestojowe jest wynagrodzeniem za pracę, okresu przestoju dla celów u.ś.p.ch.m. jest traktowany tak, jak okres pracy.