Osoba otrzymuje świadczenie przedemerytalne w roku 2015/2016.
Czy pracując jednocześnie na umowę zlecenia w wysokości 900 zł brutto nie naraża się na zmniejszenie tego świadczenia?
Czy umowa zlecenia musi być oskładkowana?
 

Odpowiedź: osoby z ustalonym prawem świadczenia przedemerytalnego, dla których umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym. Świadczenie przedemerytalne nie ulegnie zmniejszeniu, ponieważ osiągany z tytułu umowy zlecenia przychód nie przekracza dopuszczalnej miesięcznej kwoty przychodu.
 
Uzasadnienie: zasady zawieszania świadczeń przedemerytalnych i zmniejszania ich wysokości określają przepisy ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 170) - dalej u.o.ś.p.  Świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu na zasadach określonych w art. 5 ust. 2-5, 7 i 8 tej u.o.ś.p., w przypadku osiągania przychodu, o którym mowa w art. 104 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: z 2013 r. poz. 1440) - dalej u.e.r. 

W myśl art. 5 u.o.ś.p., świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, oraz z tytułu służby. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności.

Czytaj: Przedsiębiorca nie musi się martwić zawieszeniem emerytury

Świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu, jeżeli kwota przychodu przekracza miesięcznie kwotę 25% przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych, nie przekracza jednak kwoty 70% tego wynagrodzenia.

Jeżeli kwota przychodu przekracza dopuszczalną kwotę przychodu, świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu o kwotę tego przekroczenia. W przypadku gdy kwota przychodu przekracza graniczną kwotę przychodu, świadczenie przedemerytalne ulega zawieszeniu.

Przychód uważa się za osiągnięty w miesiącu, w którym został wypłacony. Przy ustalaniu przychodu nie uwzględnia się kwot przychodu za okres przed dniem, od którego ustalono prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Rozliczenie przychodu następuje po zakończeniu roku kalendarzowego, w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego, w zależności od tego, która forma rozliczenia jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza.

Obowiązujące od 1 marca 2015 r. do 28 lutego 2016 r. kwoty przychodu wpływające na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego wynoszą:

Dopuszczalna miesięczna kwota przychodu - 945,90 zł

Graniczna miesięczna kwota przychodu -2648,50 zł

Roczna dopuszczalna kwota przychodu - 11 350,80 zł

Roczna graniczna kwota przychodu - 31 782 zł

Rozliczając świadczenie przedemerytalne, ZUS ustali, czy suma uzyskanego przychodu za okres od 1 marca 2015 r. do 28 lutego 2016 r. przekracza roczna kwotę przychodu. Jeżeli tak – zostanie ustalona kwota zmniejszenia, która podlega zwrotowi, jeżeli nie – ZUS ustali, że w rozliczanym roku świadczenie przedemerytalne przysługiwało w pełnej wysokości.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych