To już kolejny termin przewidujący abolicję z tytułu składek skierowaną do kobiet przebywających na zasiłku macierzyńskim lub urlopie wychowawczym, które były zatrudnione na etacie i jednocześnie prowadziły działalność gospodarczą od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2010 r. Pierwsza wynikała z ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (Dz. U. nr 71, poz. 609). Na jej mocy matki na zasiłku macierzyńskim lub urlopie wychowawczym mogły składać wnioski o umorzenie należnych składek związanych z prowadzeniem firmy.
Drugi termin, który upłynął 1 sierpnia 2011 r. dotyczył abolicji składek na Fundusz Pracy osób przebywających na urlopach wychowawczych i jednocześnie prowadzących działalność gospodarczą. Prawo do tego umorzenia wynika z art. 8 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 257, poz. 1725). W tym wypadku chodziło o matki, które prowadziły własną działalność gospodarczą lub choćby współpracowały przy niej i jednocześnie przebywały na urlopie wychowawczym. Wniosek dotyczył zarówno niezapłaconych składek, jak też naliczonych z tego tytułu odsetek. Jeżeli składki zostały opłacone po terminie, umorzeniu podlegały odsetki za zwłokę.
Kolejna abolicja, wynikająca z uchwalonej 28 lipca 2011 r. noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczy tych kobiet, które nie zdążyły złożyć wniosku o umorzenie w poprzednim terminie, czyli do 1 września 2010 r.
Będą one miały na to czas do 1 września 2013 r. Osobom, które pobierały zasiłki macierzyńskie i prowadziły firmę ZUS umorzy zarówno zapłacone, jak i nieopłacone składki na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy wraz z należnościami pochodnymi, czyli odsetkami za zwłokę i opłatą prolongacyjną. Osobom na urlopach wychowawczych umarzane będą tylko należności z tytułu nieopłaconych składek. Natomiast z tych opłaconych po terminie umarzane będą tylko odsetki za zwłokę.
Jeśli ZUS uwzględni wniosek o umorzenie należności, wówczas zewidencjonuje całość składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za czas pobierania zasiłku macierzyńskiego ustalonych od podstawy, którą jest wysokość zasiłku macierzyńskiego. Ma na to rok dla wniosków złożonych po 1 września 2010 r.