Ustawa implementuje dyrektywę Rady 2010/18/UE oraz wykonuje orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości z 22 kwietnia 2010 r. Przewiduje, że w 36-miesięcznym urlopie wychowawczym zostanie wyodrębniony jeden miesiąc do wykorzystania wyłącznie przez drugiego z rodziców dziecka. Podwyższony ma zostać również z 3 do 4 miesięcy wymiar urlopu wychowawczego, który może być wykorzystywany jednocześnie przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka. Urlop mógłby być ponadto dzielony na pięć części (obecnie możliwe są cztery).
Ustawa zakłada również, że korzystanie z urlopu wychowawczego nie będzie powodowało proporcjonalnego obniżenia urlopu wypoczynkowego w sytuacji, gdy pracownik nabył już do niego prawo, a następnie po skorzystaniu z urlopu wychowawczego powraca w tym samym roku do pracy. W takim przypadku urlop wypoczynkowy nie będzie pomniejszany o czas przebywania na urlopie wychowawczym.
Ustawa przewiduje również, że długotrwałe, nieprzerwane korzystanie z urlopu wychowawczego nie będzie powodowało przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo przed urlopem wychowawczym.
Ustawa ma wejść w życie 1 października 2013 r.