Projekt skierowany jest do osób od 15 do 30 lat, które nie mają zatrudnienia i mieszkają w województwie opolskim. "Jego głównym celem jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji oraz doświadczenia zawodowego uczestników projektu" – powiedział dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Jacek Suski.
Jak dodał, uczestnicy szkolenia mają zdobyć umiejętność aktywnego poszukiwania pracy, planowania ścieżki kariery zawodowej oraz zwiększyć swoją motywację i poczucia własnej wartości.
Rekrutacja rozpoczęła się w kwietniu i będzie trwać do czerwca 2014 r. Odbywa się cyklicznie do 15. dnia każdego miesiąca. W połowie miesiąca ogłaszana jest lista ok. 20 osób, które się zakwalifikowały do projektu.
Na przełomie sierpnia i września rozpoczną się szkolenia zawodowe i językowe oraz wsparcie psychologiczne. Po ukończonym kursie stu uczestników projektu będzie mieć możliwość 6-miesięcznego stażu zawodowego w jednej z opolskich firm, a kolejne sto - 6-tygodniowe praktyki w Niemczech.
"Do tej pory zgłosiło się już 109 osób, ale tylko siedem, które wyraziły chęć wyjazdu na praktykę do Niemiec. Trochę nas to martwi" – powiedział Suski. "Mamy problem z naborem, co może być spowodowane słabą znajomością języka niemieckiego, choć to na Opolszczyźnie trochę dziwi. Kandydaci muszą znać jedynie podstawy języka. Na miejscu będą mieć opiekuna, a ponadto w programie jest przecież kurs niemieckiego" - dodał.
By znaleźć chętnych do kształcenia się w Niemczech, WUP w Opolu zamierza współpracować ze szkołami z powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego, oleskiego, strzeleckiego i krapkowickiego, gdzie zamieszkuje mniejszość niemiecka. WUP zacieśni też współpracę z biurem posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli i organizacjami mniejszościowymi.
Za realizację praktyk w Niemczech odpowiedzialny jest partner projektu – Izba Rzemieślnicza w Mannheim. Oferuje praktyki w grupach od 10 do 16 osób w branżach: budowlanej, drzewnej, obróbki metalu, mechaniki samochodowej, fryzjersko-kosmetycznej czy piekarniczo-cukierniczej.
Uczestnicy wyjeżdżający na praktykę do Niemiec mają zapewniony przez WUP przejazd, wyżywienie, zakwaterowanie oraz ubezpieczenie. Otrzymają również stypendia stażowe w wysokości 1600 zł brutto oraz zaświadczenie o ukończeniu praktyki w Niemczech.
Projekt „Wsparcie kompetencji na starcie” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007–2013. Kosztuje 7,2 mln zł. Będzie trwał do końca 2014 r.