W tym numerze polecamy inspirującą lekturę wywiadu z Markiem Dareckim, prezesem Pratt & Whitney Rzeszów S.A., Pratt & Whitney Poland oraz Stowarzyszenia Dolina Lotnicza pt.: „Małe kroki, ale z brawurą”. Zwracamy również uwagę na wyzwania na rynku pracy tymczasowej, a konkretnie szerzące się nieuczciwe praktyki w stosunku do zatrudnionych. Przedstawiamy też wyniki badania „trendence Graduate Barometer 2016” – czy można już bardziej optymistycznie spojrzeć na rynek pracy? Odpowiedź znajdą Państwo w tym numerze. Podpowiadamy również jak w obszarze HR-u walczyć o podwyżkę i zachęcamy, by doceniać swą pracę i zatroszczyć się również o siebie. Z lektury wrześniowego wydania dowiedzą się również Państwo o skutecznych sposobach motywacji i wzbudzaniu u pracowników automotywacji. Proponujemy również cztery ćwiczenia, w celu sprawdzenia na ile jesteśmy efektywni umysłowo – podpowiadamy jak zarządzać własną energią. Osobom odpowiedzialnym za rozwój, szczególnie najwyższej kadry polecamy tekst: „Prezes idzie do szkoły, czyli jak HR ma rozwijać członków zarządu”. Piszemy również o wchodzących we wrześniu przepisach prawa pracy i nowych obowiązkach pracodawców – po szczegóły zapraszamy do działu „Prawo”.
Wraz z numerem wrześniowym zapraszamy do lektury kwartalnika „Rynek Konferencji i Szkoleń”, z którego zaczerpną Państwo inspirację jak połączyć tradycyjny coaching z ćwiczeniami fizycznymi i sesją fotograficzną, czyli jak rozwijać personel w niecodziennej formule. Podpowiadamy też, jak wykonać pierwszy krok do skutecznego zarządzania emocjami, co szczególnie jest ważne w rozwoju liderów.
Zapraszam na stronę Personelu Plus: www.czasopisma.abc.com.pl/pplus
oraz do zapoznania się ze spisem treści!
Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie www.profinfo.pl/hr-kadry/wynagrodzenia/p,personel-plus-hrm-szkolenia-rekrutacja-prenumerata-2012,39349.html#40152321
Spis Treści:
Dział: Temat numeru
Młodzi dla pracodawców
czy pracodawcy dla młodych?
Czy działania firm skierowane do osób młodych mogą obniżyć poziom niedopasowania ich kompetencji do potrzeb organizacji? Jakie działania będzie realizował w tym zakresie PARP, a jakie Komisja Europejska? Rozmowa z Anną Świebocką-Nerkowską z PARP-u.
Inwestycja we wspólne jutro
Sytuacja ludzi młodych na europejskim rynku pracy nie jest usłana różami. Wyższe wykształcenie nie jest już tak cenione jak kiedyś. Brakuje działań mających na celu aktywizację młodych, brakuje otwartości ze strony pracodawców. Ale nie wszystkich.
Nasza energia rozwija…
Obecnie na rynku pracy z jednej strony zauważalny jest problem bezrobocia, z drugiej – pracodawcy mogą zderzyć się niedługo z sytuacją, w której będzie brakowało wykwalifikowanych pracowników. Przyczyn takiego zjawiska jest kilka.
Dziś tworzymy podstawy nowoczesnego jutra
Współpraca z lokalnymi szkołami i środowiskiem akademickim to jeden z istotnych elementów strategii Grupy PCC. Grupa bardzo mocno angażuje się we wsparcie młodych ludzi w zdobyciu fachowej wiedzy oraz rozwoju nowych umiejętności, inicjując programy skierowane do nich.
Szlachetna Motywacja
Zasoby ludzkie, interesariusze wewnętrzni – bez względu na to, jak określimy pracowników, stanowią oni najcenniejszy kapitał każdej organizacji. Należy zatem dbać o ich satysfakcję zawodową oraz poziom motywacji, od którego zależy sukces rynkowy firmy. W jaki sposób doceniać zespół, aby wzmacniać jego zaangażowanie, i czy nasza firma jest pod tym względem atrakcyjna dla potencjalnych pracowników?
Dział: Ludzie i Wydarzenia
Małe kroki, ale z brawurą
Wspierajmy to, w czym jesteśmy mocni, i nie bądźmy wykonawcami cudzych idei – rozmowa Moniki Dawid-Sawickiej z Markiem Dareckim, prezesem Pratt & Whitney Rzeszów S.A. oraz Pratt & Whitney Poland.
Ważne pytania
Czy istnieje szybsza możliwość identyfikacji kultury opartej na wartościach niż zderzenie głoszonych wartości z codziennymi praktykami? Jakie powinny to być praktyki? Rozmowa z Elżbietą Rosiak, dyrektorem zarządzającym w Banku Pekao SA, współzałożycielką think tanku HR Influencers.
Trzeba reagować!
Rośnie odsetek polskich agencji pracy stosujących bezprawne praktyki w stosunku do zatrudnianych pracowników. Coraz częściej zawiera się podwójne umowy lub dokonuje się wypłat „pod stołem”. Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia chce walczyć z takimi praktykami.
Dział: Raport
Optymistyczne spojrzenie na rynek pracy
Studenci to grupa kandydatów bardzo ważna dla pracodawców. Jak dotrzeć do nich z informacją o firmie i z ofertami pracy? Jak stać się pracodawcą z wyboru? Co jest ważne dla studentów przy wyborze pracodawcy? Odpowiedzi na te pytania udzielili studenci biorący udział w badaniu „trendence Graduate Barometer 2016”.
HR-owcu, walcz o swoją podwyżkę!
Wszyscy dobrze znamy powiedzenie – „szewc bez butów chodzi”. Czy są sytuacje, w których możemy tak powiedzieć o sobie? A może sami nie doceniamy naszej funkcji w organizacji? Czy dbamy o siebie?
Dział: HRM
Efektywność umysłowa – kluczowy warunek wysokiej wydajności
Wykonywanie wielu wymagających i złożonych zadań, zwykle pod dużą presją czasu i odpowiedzialności, kosztuje nas bardzo dużo wysiłku i rodzi napięcie, które sprawia, że wyzwaniem staje się utrzymanie wysokiej koncentracji uwagi, skupienia czy kreatywności. A jest to warunek kluczowy osiągania optymalnej wydajności i efektywności umysłowej. Jak go spełnić? Wykonaj cztery eksperymenty…
Wartość wartościowania
„Wartościowanie stanowisk” – samo brzmienie tego zdania budzi dreszcze, a dla większości menedżerów to sygnał, że nadchodzi czasochłonna mitręga i okres wyczerpujących negocjacji. Czy nie ma ucieczki od złożonych analitycznych metod wyceny stanowisk?
Dział: Edukacja i rozwój
O motywacji słów kilka
Sposoby motywowania są punktem praktycznie każdego programu szkoleniowego z rozwoju umiejętności menedżerskich czy studiów zarządzania. Z drugiej strony przeprowadzono wiele badań naukowych, których wyniki stoją w sprzeczności z powszechną wiedzą o motywowaniu. Na tej stronie motywacji skupia się Daniel H. Pink, autor książki „Drive”.
Przejrzysty proces
W jednej ze spółek grupy kapitałowej Polskiej Grupy Odlewniczej wiosną 2016 r. przeprowadzona została po raz pierwszy w historii firmy ocena kompetencji metodą 360°. Jak przebiegało wdrożenie oraz jakie są jego efekty?
Prezes idzie do szkoły, czyli jak HR ma rozwijać członków zarządu
Kim jest lider? Jakie umiejętności powinien posiadać kandydat na dobrego prezesa? Gdzie go szukać, a kiedy jest już na naszym pokładzie – jak pomóc mu się rozwijać? I wreszcie – jak wzbudzać u niego chęć do samorozwoju?
Prawo
Zanim dopuścisz pracownika do pracy…
Od września pracodawcy dochodzi obowiązek przedstawienia pracownikowi umowy o pracę lub potwierdzenia mu na piśmie kluczowych ustaleń co do zatrudnienia przed dopuszczeniem pracownika do pracy.
Umowy terminowe – problemy praktyczne
Po nowelizacji kodeksu pracy, od 22 lutego 2016 r., można zawierać trzy umowy na czas określony, maksymalnie na 33 miesiące. Przekroczenie 33-miesięcznego terminu lub zawarcie liczby umów większej niż trzy na czas określony będzie skutkować uznaniem z mocy prawa, że pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony.
Ostatni dzwonek
Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Z początkiem kolejnego roku kalendarzowego niewykorzystany urlop staje się urlopem zaległym, który pracodawca ma obowiązek udzielić do 30 września tego roku.
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pytania i odpowiedzi
Kwartalnik “Rynek konferencji i szkoleń”
Poważna zabawa
Do warsztatów photocoachingu nie trzeba właściwie nic poza prowadzącymi. Przychodzą we dwie – na godzinę albo nawet na cały dzień. I robią takie zamieszanie, że wspomina się to jeszcze długo potem.
Emocje lidera. Zrozumieć,
oswoić i z nich czerpać
Precyzyjne wyznaczanie celów i ich realizowanie, nastawienie na wynik, profesjonalizm – wszystko to tworzy standardowy wizerunek menedżera. W tym kontekście raczej nie ma miejsca na emocje. A szkoda, bo przecież niezależnie od pełnionych funkcji w różnym stopniu ulegamy emocjom.
Ludzie robią najlepiej to, co lubią
Bohater komedii „Ave, Cezar!” przekonuje się, że jest i będzie zawodowo najlepszy w tym, co naprawdę lubi. Teza o tym, że ludzie najlepiej robią to, co lubią, jest jedną z najbardziej utrwalonych w masowej świadomości, a film braci Coenów – tylko jedną z egzemplifikacji tej tezy.
Wypalenie zawodowe w działach HR
Zazwyczaj swoje zmęczenie przypisujemy nadmiarowi obowiązków, pilnym terminom, odpowiedzialności, którą dźwigamy w pracy. Niezmiernie rzadko źródeł swojego samopoczucia, obojętności, braku zaangażowania upatrujemy w ilości kontaktów międzyludzkich, które z racji stanowiska nawiązujemy, i jakości tych relacji.
Wrześniowe wydanie Personelu Plus już w sprzedaży!
W tym miesiącu w temacie przewodnim numeru skupiamy się na działaniach firm i instytucji europejskich wspierających ludzi młodych na rynku pracy. Młodzi dla pracodawców czy pracodawcy dla młodych? Zewsząd atakują nas dwie zupełnie sprzeczne informacje dotyczące młodych na rynku pracy. Gdzie leży prawda dowiedzą się Państwo z najnowszego numeru Personelu Plus. Jak zwykle odpowiedzi udzielają osobistości rynku pracy oraz dyrektorzy personalni i eksperci. W tym numerze na Czytelników czeka również konkurs szczegóły na s. 92 miesięcznika.