Wsparcie polega na sfinansowaniu z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz z Funduszu Pracy dopłat do postojowego, subsydiów za obniżenie czasu pracy oraz dopłat na szkolenia. Tak jak do tej pory, pracodawca chcąc otrzymać wsparcie musi wykazać spadek efektywności firmy. Dla oceny tego faktu będą brane pod uwagę obroty z trzech kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 r. i następnie zostaną porównane z obrotami osiąganymi w wybranych kolejnych trzech miesiącach od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. Takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie przez przestoju ekonomicznego lub czasowego obniżenia wymiaru czasu pracy.
Obniżone obroty firmy nie są jedynym warunkiem jaki musi spełnić przedsiębiorca by dostać pomoc. Ustawa wymienia ich jeszcze kilka. I tak, firma nie może zalegać z zobowiązaniami podatkowymi, składkami ZUS, zdrowotną i na Fundusz Pracy. Na pomoc nie ma co liczyć przedsiębiorstwo w stanie upadłości i znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wsparcia nie dostanie firma, która otrzymała już pomoc publiczną na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego ze środków Funduszu Pracy, chyba że od jej przyznania upłynął już co najmniej 1 rok. Oprócz powyższych firma musi opracować program naprawczy uprawdopodobniający poprawę kondycji finansowej. Wszystko to musi potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem.
Gdy zmienione przepisy zaczną obowiązywać, nowi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z puli 960 mln zł zarezerwowanych w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, a także z 500 mln zł z Funduszu Pracy, przewidzianych na dofinansowanie szkoleń oraz studiów podyplomowych.
Atrakcyjną formą wsparcia dla firm są dopłaty do pensji pracowników za czas przestoju ekonomicznego. Na jednego pracownika wynosi ona do 100 % zasiłku dla bezrobotnych (czyli 575 zł) i jest adekwatna do wymiaru czasu pracy zatrudnionego. Pracodawca może też otrzymać dopłaty do pensji pracowników, którzy zgodzili się pracować w obniżonym wymiarze czasu pracy i za odpowiednio niższą pensję. Wymiar czasu pracy określony w umowie pracowniczej może być obniżony na czas nie dłuższy niż 6 miesięcy i nie więcej niż do połowy pełnego wymiaru. Ten przedsiębiorca, który utworzył fundusz szkoleniowy, może liczyć na dofinansowanie z Funduszu Pracy kosztów szkoleń i studiów podyplomowych pracowników, o ile są one uzasadnione obecnymi lub przyszłymi potrzebami pracodawcy. Wsparcia udzieli starosta na warunkach określonych w umowie z pracodawcą.
Zanim jednak uchwalona ustawa zacznie obowiązywać musi ją jeszcze zatwierdzić Senat i podpisać prezydent.