Według najnowszego raportu Buck Consultants at Xerox1, dla niemal 4 na 5 pracodawców tworzenie kultury zdrowia w pracy stanowi jeden z priorytetów. Ponad 2/3 badanych twierdzi, że programy wellness mają duży lub bardzo duży wpływ na pozyskiwanie i utrzymywanie pracowników w firmie. Dla rosnącej liczby organizacji troska o zdrowie pracowników to sposób na zwiększenie zaangażowania zespołu i efektywności działania całego przedsiębiorstwa.
W zdrowym ciele dobry pracownik
Według najnowszego raportu Buck Consultants at Xerox , dla niemal 4 na 5 pracodawców tworzenie kultury zdrowia w pracy stanowi jeden z priorytetów. Ponad 2/3 badanych twierdzi, że programy wellness mają duży lub bardzo duży wpływ na pozyskiwanie i utrzymywanie pracowników w firmie. Dla rosnącej liczby organizacji troska o zdrowie pracowników to sposób na zwiększenie zaangażowania zespołu i efektywności działania całego przedsiębiorstwa.
Jak wynika z raportu, więcej niż co drugi pracodawca na świecie mierzy rezultaty działań prozdrowotnych – jest to wzrost o 16 proc. w porównaniu z rokiem 2012.
- Jako pracodawca mamy świadomość jak ważne jest kultywowanie właściwych zachowań prozdrowotnych. Dlatego osobom, które u nas pracują oferujemy np. karty na siłownię, jak również możliwość wspólnej gry w piłkę nożną. Dzięki temu nasi pracownicy są bardziej produktywni, wypoczęci oraz świadomi zagrożeń wynikających z prowadzenia niezdrowego trybu życia. Ponadto prowadzenie programów wellness traktujemy jako formę docenienia ich za codzienną pracę - mówi Marta Urbańska, HR Manager w Xerox Polska.
Pracodawcy widzą też inną zależność – pomiędzy atrakcyjnością oferowanych benefitów a zaangażowaniem i motywacją zespołu. Dlatego coraz częściej decydują się na zwiększenie inwestycji w programy zdrowotne dedykowane pracownikom.
- W branży informatycznej, gdzie konkurencja firm o najzdolniejszych pracowników jest szczególnie intensywna, jakość oferowanych benefitów odgrywa bardzo ważna rolę. Dlatego osobom zatrudnionym w Luxoft, niezależnie od zajmowanego stanowiska, zapewniamy zarówno abonamenty medyczne, jak i ubezpieczenia na życie. Pakiet ten rozszerzony jest także o niestandardowe elementy, takie jak m.in. opieka stomatologiczna. Co więcej, nasi pracownicy mają możliwość za niewielką dopłatą rozszerzyć firmowy pakiet medyczny na innych członków najbliższej rodziny - małżonka oraz dzieci – mówi Anna Kosińska, Poland Marketing Manager w Luxoft.
Mało ćwiczeń, dużo stresu
Wśród najważniejszych czynników wpływających negatywnie na zdrowie pracowników można wymienić zbyt wiele stresu, za mało ruchu i nieodpowiednią dietę. Nie bez znaczenia jest też ergonomia biura, w którym codziennie spędzamy długie godziny. Dolegliwości wynikające z przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała stanowią 30 proc. wszystkich urazów zawodowych, które skutkują zwolnieniami z pracy. Zespół cieśni nadgarstka, napięcie mięśni szyjnych czy problemy z kręgosłupem to charakterystyczne dolegliwości osób spędzających dużą liczbę godzin przed komputerem. Ustawienie klawiatury, monitora czy krzesła ma znaczący wpływ na zdrowie i posturę użytkownika.
- Dane z raportu Eurostatu na IV kw. 2013 r. pokazują, że Polacy spędzają w pracy średnio 38,5 godz. tygodniowo. Pod tym względem Polska znajduje się więc w pierwszej dziesiątce krajów Unii. Znaczną część swojego życia poświęcamy celom zawodowym. Wyposażenie biur powinno zatem nie tylko umożliwiać wykonywanie pracy, ale także sprzyjać zdrowiu pracowników. Organizując stanowisko pracy należy np. dopasować rozmiary mebli do wzrostu ich użytkowników. Praktyka ta zmniejsza obciążenia dla kręgosłupa i tym samym poprawia komfort pracy. Dobrym rozwiązaniem są krzesła posiadające podłokietniki, które pozwalają utrzymać prawidłową postawę osobom siedzącym przy biurku – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor Marki i Członek Zarządu Mikomax Smart Office, firmy specjalizującej się w optymalizacji przestrzeni biurowych, która realizowała projekty aranżacji przestrzeni m.in. dla EY, Qatar Airways czy Narodowego Banku Polskiego.
W zdrowym ciele dobry pracownik
Troska o zdrowie pracowników przestaje być tylko pustą frazą. Pracodawcy dbają o zdrowie fizyczne, społeczne czy psychiczne zespołu ponieważ mają świadomość, że wszystkie te czynniki są ze sobą ściśle powiązane. Zmotywowani, zdrowi i szczęśliwi pracownicy będą generować lepsze efekty, dlatego zrozumienie ich potrzeb z jest kluczowe w procesie rozwoju przedsiębiorstwa. Co więcej najnowsze technologie, jak np. system GPS, dają możliwość nie tylko ochrony pracowników, ale także pomagają w zastosowaniu profilaktyki prozdrowotnej firmy.
- Osoby, których praca wymaga spędzania wielu godzin w samochodzie, są szczególnie narażone na problemy zdrowotne, takie jak bóle kręgosłupa czy pogarszanie się wzroku. Co więcej, z tegorocznego raportu NIK i Policji wynika, że najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych są przemęczenie i zaśnięcie za kierownicą, co dowodzi, że wielu kierowców nieracjonalnie ocenia swoje siły, narażając zdrowie i życie własne oraz innych. W zarządzaniu mobilnymi pracownikami, także w zakresie dbania o ich stan zdrowia, pracodawcom przychodzi z pomocą monitoring GPS. Dzięki odbiornikom zamontowanym w pojazdach można kontrolować nie tylko czas i sposób jazdy kierowców, ale także parametry samochodu. Dane, które firmy gromadzą dzięki systemom zarządzania flotą, stanowią obecnie cenne źródło informacji także dla działów HR, ponieważ na ich podstawie można określić potrzeby szkoleniowe w zakresie bezpieczeństwa pracowników na drodze i zachowań prozdrowotnych podczas jazdy - mówi Kamil Jakacki, , Dyrektor ds. Sprzedaży w Cartrack Polska.
1 Raport “Working Well: A Global Survey of Health Promotion and Workplace Wellness Strategies” został przeprowadzony przez Buck Consultants at Xerox we współpracy z Cigna, Wolf Kirsten International Health Consulting i the Global Healthy Workplace Awards.