W konferencji uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych zrzeszonych w EPSU z Europy Centralnej i Wschodniej oraz z krajów kandydujących do UE. W ramach projektu przeprowadzono badania poziomu uzwiązkowienia i stanu dialogu społecznego w sektorze publicznym, dokonano analizy sektorowych porozumień zbiorowych w poszczególnych krajach, zorganizowano również cztery seminaria.
Uczestnicy dyskutowali o konieczności i metodach wzmocnienia dialogu sektorowego i możliwościach negocjacji zbiorowych w poszczególnych krajach, analizowali wpływ reform prawa pracy na sytuację pracowników sektora publicznego, dyskutowali o strategiach rekrutowania pracowników. Równolegle do głównego wydarzenia zorganizowane zostało Forum Młodych, gdzie młodzi związkowcy z sektora publicznego przedstawili swoją wizję przyszłości sektora i ich udziału we wzmacnianiu działań związkowych.
Czytaj: Lewiatan: instytucje publiczne z Małopolski i Podkarpacia nie respektują płacy minimalnej
Dużą część debaty poświęcono planom pracy EKZZ i EPSU: na przyszły rok zaplanowano europejską kampanię nt. praw związkowych, szczególnie prawa do zrzeszania się i prowadzenia rokowań zbiorowych, wypływającego z Konwencji MOP nr 98., które jest ograniczane w stosunku do wielu pracowników sektora publicznego.
Polskę reprezentowali: Karol Zywer, sekretarz Sekretariatu Służb Publicznych i Danuta Wojdat z działu Branżowo-Konsultacyjny KK.