Odpowiedź: dodatek stażowy, dodatek funkcyjny oraz trzynastka są uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego, pod warunkiem, że pracownik nie zachowuje prawa do tych składników wynagrodzenia za okres pobierania zasiłków.
Uzasadnienie: przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego pracownikowi stosuje się odpowiednio przepisy art. 36–42 i art. 45 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.) – dalej u.ś.p. (art. 47 u.ś.p.). Tym samym, co do zasady, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym nastąpił poród lub inne zdarzenie powodujące nabycie prawa do tego zasiłku (art. 36 ust. 1 u.ś.p.). Za wynagrodzenia uważa się przy tym przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe. Otrzymywane przez pracownika dodatek stażowy, dodatek funkcyjny oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne tzw. trzynastka są przychodami pracownika i stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. Powinny zatem zostać uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego, chyba że pracownik zachowuje prawo do tych składników wynagrodzenia za okres pobierania zasiłków. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się bowiem składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku (art. 41 ust. 1 u.ś.p.).
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.