Pracownik posiada zapis w umowie o pracę o wypłacie premii rocznej obliczanej na podstawie wyników osiągniętych przez firmę. Premię tę zgodnie z zapisem wypłaca się jednak po 2 latach (czyli np. premia obliczona w 2010 r. zostanie wypłacona w 2012 r. pod warunkiem, że pracownik będzie jeszcze pracował. Jeśli nie będzie pracował to premia nie przysługuje).
Czy taki zapis jest dopuszczalny i czy taka praktyka jest zgodna z przepisami?


 

W mojej ocenie takie zapisy należy uznać za niedopuszczalne.


 

Premia, o której mowa jest składnikiem wynagrodzenia przysługującym pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc. Jak wynika z art. 85 § 4 – Kodeks pracy – dalej k.p., wypłaca się je z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy. Oznacza to, że określenie terminu wypłaty premii rocznej leży po stronie pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że ma on w tym zakresie pełną dowolność. Jak wskazuje się w piśmiennictwie, termin wypłaty powinien być określony w taki sposób aby wypłata następowała niezwłocznie po tym, jak zostanie ustalona jego wysokość. Określenie terminu wypłaty premii w sposób wskazany w treści pytania jest niewątpliwie niekorzystne dla pracowników i nie jest niczym uzasadnione.
Za niedopuszczalne należy także uznać uzależnienie wypłaty premii od tego, czy osoba, która nabyła do niej prawo jest nadal zatrudniona w dniu jej wypłaty. Jak wskazał SN w wyroku z dnia 30 października 1985 r., III PZP 33/85, OSNC 1986, nr 5, poz. 64 postanowienie regulaminu podziału premii z zysku za konkretny okres rozliczeniowy, wyłączające prawo pracownika do premii w razie rozwiązania umowy o pracę po upływie tego okresu, jest nieważne bez względu na to, kiedy regulamin został uchwalony.