W jakich sytuacjach używanie samochodu służbowego rodzi przychód po stronie pracownika?
Pracownik korzystający z samochodu służbowego uzyskuje przychód podatkowy w każdym tym przypadku, w którym wykorzysta taki pojazd na potrzeby prywatne.
Zgodnie z wolą ustawodawcy zapisaną w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., przychodem osoby fizycznej są - o ile ustawodawca podatkowy nie postanowił inaczej - otrzymane lub postawione do jej dyspozycji w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jednocześnie w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. prawodawca doprecyzował, że za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Uwzględniając treść powołanych powyżej regulacji należy stwierdzić, że jeżeli pracownik korzysta z samochodu służbowego (tj. powierzonego mu przez pracodawcę) na potrzeby prywatne, to tym samym uzyskuje przychód podatkowy. Ważnym jest to, że dla dokonania rozstrzygnięcia czy pracownik uzyskał przychód podatkowy żadnego znaczenia nie ma to, czy korzysta on z samochodu na podstawie umowy o pracę lub regulaminu (tj. czy pracodawca zagwarantował mu takie uprawnienie), czy wyłącznie za milczącą akceptacją pracodawcy (nawet jeżeli złożył oświadczenie, iż korzysta z samochodu wyłącznie na potrzeby służbowe).

Konkludując należy więc stwierdzić, że pracownik korzystający z samochodu służbowego uzyskuje przychód podatkowy w każdym tym przypadku, w którym wykorzysta taki pojazd na potrzeby prywatne.