Jakkolwiek zagrożenie to nie zostało do końca udowodnione, w niektórych przypadkach wprowadzono zakaz używania telefonów. Ponadto, uszkodzone urządzenie telefoniczne może powodować iskrzenie i nagrzewanie się obudowy. To zagrożenie należy mieć na uwadze w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem, w tym w akumulatorowni, wprowadzając w nich zakaz używania telefonów komórkowych. Poza tym, ze względów bezpieczeństwa nie należy używać telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu, obsługi dźwigów, suwnic oraz innych maszyn.
Brak przepisów bezpośrednio określających miejsca lub pomieszczenia, w których używanie telefonu komórkowego jest zabronione. Pracodawca powinien określić te miejsca oraz rodzaje prac w instrukcjach bhp na poszczególnych stanowiskach pracy, biorąc pod uwagę charakter pomieszczenia, rodzaj wykonywanej pracy, istniejące zagrożenie, warunki lokalne.
Zobacz także: Obowiązek udostępnienia pracownikom instrukcji bhp i innych>>
Kiedy mamy do czynienia z używaniem telefonu? Można przyjąć najogólniej, że włączony telefon pozostaje w użyciu i może zakłócić pracę innych urządzeń elektronicznych.
Informacje dotyczące bezpiecznego użycia telefonu znajdują się w ich instrukcjach obsługi. Najczęściej zabrania się w nich używania telefonu podczas burzy, z uszkodzoną baterią, w miejscach gdzie wprowadzony jest zakaz używania telefonów komórkowych, w pobliżu innych urządzeń elektronicznych, w tym medycznych, na stacjach paliw, w pobliżu zbiorników gazu, zbiorników z środkami chemicznymi, na pokładzie samolotu, w samochodzie. Zaleca się ostrożne korzystanie z telefonów przez osoby z rozrusznikiem serca i aparatami słuchowymi.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.