Odpowiedź
Przepisy nie precyzują sposobu aktualizacji list osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy oraz wyznaczonych do gaszenia pożarów i organizowania ewakuacji. Decyzja w tym zakresie zależy tylko od pracodawcy.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 207[1] art. 209[1] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) pracodawca jest obowiązany wyznaczyć pracowników do:
a) udzielania pierwszej pomocy,
b) wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
Jest on także obowiązany przekazywać pracownikom informacje o pracownikach wyznaczonych do tych celów.
Najczęściej stosowane w praktyce są listy osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy oraz osób wyznaczonych do gaszenia pożarów i organizowania ewakuacji. Listy te mają kilka miejsc pustych. Zwalnianych pracowników wykreśla się, nowo wyznaczonych od razu dopisuje ręcznie i, w zależności od rotacji pracowników, raz na pół roku czy raz na rok, listy są aktualizowane komputerowo. Przy takim systemie nigdy nie było uwag organów nadzoru. Natomiast sprawdzenie pracownika z listy i faktyczna jego nieobecność w zakładzie pracy z powodu zwolnienia według organów nadzoru (Państwowa Inspekcja Pracy) świadczy o złej organizacji pracy.
Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 11 kwietnia 2016 r.
W jaki sposób aktualizować listę osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHPPracodawca posiada i udostępnia pracownikom listy osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy oraz osób wyznaczonych do gaszenia pożarów i organizowania ewakuacji. Na każdej z nich wymienione jest ponad 50 pracowników, po kilku z każdego z działów. Czy w przypadku odejścia z pracy pracownika znajdującego się na takiej liście pracodawca jest zobowiązany do jej każdorazowej aktualizacji? Czy prawidłowym będzie przeprowadzanie rocznej aktualizacji list?