Okres przejściowy
Ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (DzU z 2016 r., poz. 2255), która wprowadziła tę zmianę, zawiera również przepisy przejściowe. Umowy terminowe podzielono na dwie grupy:
- zakończone przed 1 stycznia 2017 r., w przypadku których w dniu wejścia w życie nowelizacji nie upłynął jeszcze termin 24 miesięcy obligujący do wydania świadectwa na podstawie wcześniejszych przepisów, oraz
- zawarte wcześniej i trwające 1 stycznia 2017 r.
W odniesieniu do pierwszej grupy pracodawca musi wydać świadectwo do końca czerwca 2017 r. Oczywiście pracownik może się domagać wystawienia świadectwa wcześniej. Wówczas powinien je otrzymać w ciągu 7 dni od dnia przekazania pracodawcy wniosku w tej sprawie.
[-DOKUMENT_HTML-]
Umowy zawarte do końca 2016 r. i trwające 1 stycznia br. są natomiast w pełni objęte nowymi przepisami. Oznacza to, że dla umowy zawartej z początkiem października 2016. świadectwo należy wydać:
- po jej zakończeniu – jeżeli strony nie będą miały zamiaru zawrzeć kolejnej umowy w ciągu 7 dni,
- po definitywnym zakończeniu zatrudnienia – jeśli, jak wskazuje czytelnik, zatrudnienie faktycznie będzie kontynuowane; obowiązek wydania świadectwa może jednak powstać, gdy pracownik tego zażąda.
Źródło: Rzeczpospolita