Zawarcie umowy o ubezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Mołdawii stwarza obywatelom obu zainteresowanych zawarciem umowy Stron, gwarancje ubezpieczeniowe, np. w związku ze zmianą miejsca zamieszkania lub zatrudnienia na terytorium drugiego państwa. Związanie się umową z Mołdawią zapewni obywatelom Mołdawii zatrudnionym w Polsce podstawy prawne ochrony ich praw dotyczących ubezpieczenia społecznego. Dotychczasowy brak umowy polsko-mołdawskiej jest niekorzystny także dla polskich pracodawców delegujących pracowników do pracy w Mołdawii - zobowiązani są do opłacania za nich składek na ubezpieczenie społeczne zarówno do systemu polskiego jak i mołdawskiego.
Umowa polsko–mołdawska uwzględnia podstawowe zasady koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego, tj. :
1. Zasadę równego traktowania obywateli Stron Umowy,
2. Zasadę zachowania praw nabytych (eksportu/transferu świadczeń),
3. Zasadę sumowania okresów ubezpieczenia społecznego wymaganych do nabycia, zachowania lub przywrócenia prawa do emerytury lub renty i do obliczania tych świadczeń.
Umowa będzie miała zastosowanie do wszystkich osób podlegających ustawodawstwu jednej lub obu Stron. Przepisy umowy odnoszą się do emerytur, rent, świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, oraz rent rodzinnych.