Opublikowany 24 października br. w unijnym dzienniku urzędowym wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym został skierowany w ramach sądowego sporu między Małgorzatą Ciupą i innymi a II Szpitalem Miejskim im. L. Rydygiera w Łodzi (obecnie Szpitalem Ginekologiczno-Położniczym im dr L. Rydygiera Sp. z o.o. w Łodzi. Sąd okręgowy zwrócił się do TS UE o dokonanie wykładni art. 2 dyrektywy 98/59 w sprawie zwolnień grupowych. Zadane pytanie dotyczyło rozstrzygnięcia, czy przywołany przepis dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, mający zamiar wypowiedzenia warunków umowy pracownikom, których liczba odpowiada liczbie pracowników określonej w art. 1 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników ma obowiązek stosować procedury określone w art. 2, 3, 4 i 6 przedmiotowej ustawy, czyli:

– trybów konsultacji zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych,

– trybu zawarcia porozumienia między pracodawcą i zakładowymi organizacjami związkowymi lub wydania regulaminu zwolnień grupowych,

– obowiązku zawiadomienia o przyjętych ustaleniach dotyczących zwolnienia grupowego powiatowego urzędu zatrudnienia oraz

– reguł związanych z terminem złożenia wypowiedzenia oraz terminem ustania stosunku pracy.

Przedmiotem zainteresowania łódzkiego sądu była zatem kwestia, czy pracodawca musi stosować powyższe procedury w sytuacjach wskazanych w następujących przepisach kodeksu pracy:

– art. 241(13) § 2 w związku z art. 241(8) § 2 i art. 231 k.p.;

– art. 241(13) § 2 w związku z art. 77(2) § 5 lub art. 241(7) § 1 k. p.;

– art. 42 § 1 k. p. w związku z art. 45 § 1 k. p?

TS UE nadał sprawie sygnaturę C-429/16 i postanowił o opublikowaniu wniosku prejudycjalnego w unijnym dzienniku urzędowym. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić w ciągu 15 miesięcy od daty rozpoczęcia postępowania przed Trybunał, tyle bowiem trwa średnia oczekiwania na wyrok dotyczący odesłania prejudycjalnego.



R