Odpowiedź: zgodnie z art. 25 § 2 k.p. umowa o pracę na okres próbny nie może przekraczać 3 miesięcy.
W prawie pracy ustanowione są odrębne od cywilnych reguły liczenia terminów (okresów). Na gruncie prawa pracy przyjmuje się, że okres pracy powinien być ustalony przy uwzględnieniu potocznego sposobu liczenia terminów, a więc jego upływ następuje w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym liczenie okresu rozpoczęto.
Jeżeli więc pracownik został zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny od 3 czerwca 2013 r., to umowa o pracę powinna zostać zawarta do 2 września 2013 r.
Zawarcie umowy na okres próbny dłuższy niż 3 miesiące stanowiłoby naruszenie obowiązujących przepisów. Dlatego też w sytuacji opisanej w pytaniu pracodawca powinien poinformować pracownika, że w umowie błędnie wskazano datę jej rozwiązania i że zgodnie z przywołanym na wstępie art. 25 § 2 k.p. umowa rozwiąże się z dniem 2 września 2013 r.
Umowa o pracę na okres próbny może być zawarta na okres nie dłuższy niż 3 miesiące
Pracodawca nieprawidłowo zawarł umowę na okres próbny od 3 czerwca do 3 września 2013 r., powinna być do 2 września 2013 r. Jakie są tego konsekwencje?