Zgodnie z projektem zmian, propozycja dobrowolnego opłacania składek emerytalnej i rentowych będzie dotyczyła nie tylko osób pracujących na podstawie umowy o dzieło, ale także niepracujących, które nie są zarejestrowane jako bezrobotne. Zmiana odnosi się do art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który zgodnie z nowym, proponowanym brzmieniem ma stanowić, że prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami obowiązkowo.

Obecnie, zgodnie z art. 7 ustawy systemowej, prawo do dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe na zasadzie kontynuacji mają osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi oraz obywatele polscy wykonujący pracę za granicą w podmiotach zagranicznych lub w podmiotach zagranicznych na terytorium Polski, jeżeli podmioty te nie posiadają w naszym kraju siedziby ani przedstawicielstwa. Jednakże wówczas, gdy okres tego ubezpieczenia przekracza 10 lat, nie obowiązuje gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w wypadku gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał. A zatem, w obecnym stanie prawnym prawo do opłacania składek na własną rękę mają ci, którzy wcześniej pracowali na umowę o pracę, zlecenie lub prowadzili działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegali obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu. Ci, którzy od początku pracowali na umowę o dzieło, mogą wykupić ubezpieczenie emerytalne w towarzystwach emerytalnych
Rząd proponuje uchylić art. 10 ustawy systemowej. Obecnie są w nim enumeratywnie wymienione osoby, które mogą dobrowolnie opłacać składki emerytalno-rentowe bez uprzedniego obowiązkowego podlegania tym ubezpieczeniom.
Takie prawo przysługuje m. in. małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w ONZ i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą; osobom, które z powodu sprawowania opieki nad członkiem rodziny spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów; studentom oraz uczestnikom studiów doktoranckich, jeżeli nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu; alumnom seminariów duchownych, nowicjuszom, postulantom i juniorystom do ukończenia 25 roku życia; posłom do Parlamentu Europejskiego wybranym w Rzeczypospolitej Polskiej
Propozycja rozszerzenia możliwości dobrowolnego opłacania składek o umowy o dzieło nie zadowala jednak związków zawodowych. „Solidarność” uważa, że powinny być one obowiązkowo oskładkowane. To, ich zdaniem, jedyny sposób, by zniechęcić pracodawców do ich zawierania.