Sąd okręgowy zmienił decyzję ZUS i przyznał ubezpieczonej prawo do odsetek ustawowych od niewypłaconego w terminie ryczałtu energetycznego i dodatku kompensacyjnego, od dnia 1 lutego 2013 roku do dnia zapłaty. Z wyrokiem tym nie zgodził się organ rentowy, który wniósł apelację. Jak wynika z odpisu skróconego aktu zgonu, kilkanaście dni później ubezpieczona zmarła.
Krewni zmarłej bez prawa do renty
Z ustaleń wynikało, że ubezpieczona utrzymywała się z własnego świadczenia emerytalnego. Sąd ustalił również, że syn ubezpieczonej zmarł wcześniej. Ubezpieczona nie miała innych spadkobierców niż wnuczka. Wnuczka nie prowadziła jednak wspólnego gospodarstwa domowego z ubezpieczoną. Pozostawała na własnym utrzymaniu. Sąd apelacyjny przyjął więc, że wnuczka zmarłej nie jest uprawniona do renty rodzinnej po zmarłej. Nie należy bowiem do kręgu osób wymienionych w art. 67 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Sąd ustalił również, że brat ubezpieczonej nie mieszkał z nią i również nie jest uprawniony do renty rodzinnej po zmarłej.
Cena promocyjna: 57.75 zł
|Cena regularna: 77 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Niedopuszczalne orzekanie
Sąd odwoławczy uznał więc za konieczne umorzenie postępowania apelacyjnego. Wyjaśnił, że postanowienie o umorzeniu postępowania wydaje się, jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne (art. 355 k.p.c.). Tak stało się w niniejszej sprawie, gdyż brak jest osób, które mogłyby wstąpić do postępowania apelacyjnego.
Czytaj też: Utrata pracy nie musi oznaczać końca bezpłatnego leczenia >
Umarzanie spraw
Na podstawie art. 182 § 1 k.p.c. sąd umarza postępowanie zawieszone na zgodny wniosek stron lub na wniosek spadkobiercy, jak również z przyczyn wskazanych w art. 177 § 1 pkt 5 i 6, jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został zgłoszony w ciągu roku od daty postanowienia o zawieszeniu. Ponadto sąd umorzy postępowanie w razie stwierdzenia braku następcy prawnego strony, która utraciła zdolność sądową, a w każdym razie po upływie roku od daty postanowienia o zawieszeniu z tej przyczyny. Sąd także umorzy postępowanie w razie śmierci strony po upływie lat pięciu od daty postanowienia o zawieszeniu postępowania z tej przyczyny.
Sprawdź w LEX: Umorzenie postępowania cywilnego >
Śmierć ubezpieczonego
Natomiast zgodnie z art. 136 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, w razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku - małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku - innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba. Jednocześnie na podstawie art. 136 ust. 3 roszczenia o wypłatę świadczeń, o których mowa w ust. 1, wygasają po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której świadczenia przysługiwały, chyba że przed upływem tego okresu zgłoszony zostanie wniosek o dalsze prowadzenie postępowania.
Czytaj też: SN: Renta po śmierci męża nie dla każdej kobiety >
Brak uprawnionego
Sąd apelacyjny wyjaśnił, że brak jest osoby uprawnionej do wstąpienia do sprawy ubezpieczonej po jej śmierci. Skoro brak jest następstwa prawnego w rozumieniu przywołanych przepisów, to należało umorzyć postępowanie apelacyjne.
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 28 maja 2018 roku, III AUa 1678/17, LEX nr 2564261
Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.