Tak wynika z opublikowanego wczoraj w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2012 r. poz. 24).
W § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 2, poz. 15 z późn. zm.) – dalej r.b.l.k. dodano ust. 2a, zgodnie z którym ubytek częściowy lub całkowity słuchu nie musi stanowić przeciwwskazania zdrowotnego do uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami przez osobę ubiegająca się o prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T albo posiadającą prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T.
Zmianie uległ także załącznik nr 4 do r.b.l.k. W ust. 1 części I „Stan narządu słuchu” przyjęto, że w przypadku osoby ubiegającej się o prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, albo posiadającej prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T konieczność używania aparatu słuchowego wymaga wpisania w orzeczeniu lekarskim właściwego kodu, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 100 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.), jeżeli aparat ten ma być używany.
W części III załącznika nr 4 do r.b.l.k. „Sposób przeprowadzenia badania narządu słuchu i równowagi” w ust. 1 uchylono pkt 2, dotyczący badania słuchu szeptem. Nowe brzmienie nadano ponadto „Karcie badania lekarskiego osoby ubiegającej się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców”, stanowiącej załącznik nr 9 do r.b.l.k.
Nowelizacja weszła w życie z dniem ogłoszenia.