Aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem rządu wprowadzającym tzw. tarczę antykryzysową 7. Przewiduje ona m.in. zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r. lub za grudzień i styczeń 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD.
- Do czasu wejścia w życie przepisów, przedsiębiorca może odroczyć termin płatności składek np. o miesiąc lub opłacić składki w terminie, a później wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za te miesiące – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Czytaj również: Rząd wydłuża tarczę branżową 6.0>>
Jak informuje ZUS, jeżeli umowa o odroczenie została zawarta, to pierwszeństwo w tej sytuacji ma wniosek o zwolnienie z opłacania składek. Wówczas płatnicy otrzymają informacje o anulowaniu umowy o odroczenie. Natomiast w sytuacji, gdy składki zostały opłacone i przedsiębiorca uzyskał zwolnienie, to na jego wniosek mogą one zostać zwrócone na wskazany rachunek bankowy lub może on zadecydować o przeznaczeniu powstałej nadpłaty na przyszłe składki.
Czytaj w LEX: Tarcza 6.0 - pomoc dla niektórych branż >
Jeżeli okaże się, że płatnikowi nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek za grudzień lub za styczeń i opłaci je po terminie płatności, to będzie mógł wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od naliczania odsetek (RDO). Będzie mógł także wystąpić z wnioskiem o rozłożenie składek na raty.
Czytaj w LEX:
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek za listopad 2020 r. dla płatników z określonych branż >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.