Główny inspektor pracy wziął udział w Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność", który odbył się w dniach 24-25 listopada w Płocku. Gośćmi Zjazdu byli prezydent RP Andrzej Duda i premier Beata Szydło.
Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że jako kandydat na prezydenta podpisał z NSZZ „Solidarność” umowę programową, dotyczącą m.in. obniżenia wieku emerytalnego. - Chciałem podziękować za to zaufanie, którym mnie obdarzyliście i potwierdzić jeszcze raz, że te zobowiązania będą sukcesywnie realizowane - powiedział do związkowców prezydent RP.
Premier Beata Szydło w swoim wystąpieniu także odniosła się do realizacji prospołecznych postulatów wysuwanych przez związki zawodowe. - Mogę dzisiaj być tutaj u was, stanąć przed państwem, spojrzeć wam prosto w oczy i powiedzieć, że dotrzymaliśmy słowa i wywiązaliśmy się ze zobowiązań; że służymy zwykłym Polakom, obywatelom, a nie zapatrzonym w siebie elitom - podkreśliła szefowa rządu. Związkowcy podkreślali wagę dialogu społecznego i wskazywali, że dzięki konstruktywnym rozmowom w Radzie Dialogu Społecznego z przedstawicielami rządu i pracodawców udało się wprowadzić w życie wiele ważnych dla pracowników rozwiązań.
- Najważniejsze jest to, że rząd chce rozmawiać. Bo poprzedni rząd przychodził tylko i informował, co ma zamiar zrobić - ocenił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Roman Giedrojć podkreślał rolę, jaką odgrywają związki zawodowe w funkcjonowaniu PIP i systemie ochrony zatrudnionych przed wyzyskiem.
- Działacze związkowi są szczególnie wyczuleni na przypadki naruszania praw pracowniczych. Praktyka inspektorska potwierdza, że tam, gdzie są związki zawodowe, tam jest dużo niższy poziom naruszania prawa pracy - stwierdził szef inspekcji pracy. Zadeklarował, że jest otwarty na dalsze wspólne działania w zakresie zwiększenia poziomu przestrzegania praw pracowniczych.
Źródło: www.pip.gov.pl, stan z dnia 30 listopada 2016 r.