Pracodawca zatrudnia 14 osób na umowę o pracę w wymiarze pełnego etatu. Co roku wypłaca pracownikom świadczenia urlopowe. W marcu pracownica złożyła wniosek o udzielenie urlopu w okresie od 15 maja - 31 maja 2016 r. i jednocześnie zwróciła się z prośbą o niezwłoczne wypłacenie świadczenia urlopowego. Przepisy wskazują, że świadczenie urlopowe powinno być wypłacone najpóźniej ostatniego dnia przed rozpoczęciem urlopu.
Czy w takim razie takie świadczenie może być wypłacone dwa miesiące przed rozpoczęciem urlopu?
Czy są jakieś ograniczenia wcześniejszego terminu wypłaty świadczenia?
 
Uzasadnienie: świadczenie urlopowe to uprawnienie przysługujące pracownikom, związane z wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego. Uregulowane zostało ono w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 111) - dalej u.z.f.ś.s. Przedmiotem zagadnienia jest wątpliwość pracodawcy co do tego, czy można wypłacić pracownikowi świadczenie urlopowe 2 miesiące przed  rozpoczęciem urlopu.

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych określa tylko termin, w ciągu którego pracodawca zobowiązany najpóźniej wypłacić pracownikowi świadczenie urlopowe. Przepis art. 3 u.z.f.ś.s. w ustępie 5a stanowi mianowicie, iż wypłata świadczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.

Polecamy: Odpis na ZFŚS w 2016 roku pozostaje bez zmian

Przepisy powoływanej ustawy oraz inne przepisy prawa pracy nie przewidują ograniczeń co do najwcześniejszego terminu wypłacenia pracownikowi świadczenie urlopowego. Kwestia ta nie jest  również szeroko omawiana w doktrynie prawa prawa pracy. Zagadnienie to nie było również przedmiotem rozstrzygnięć judykatury, w związku z czym nie ma orzeczeń sądowym związanych z tą materią.

W związku z powyższym należy przyjąć, iż wcześniejsze wypłacenie świadczenia urlopowego pozostawione zostało uznaniu pracodawcy. Aktualny stan prawny i orzecznictwo sądowe nie wskazują na to, iż istnieją przesłanki pozwalające uznać, iż wypłacenie świadczenia urlopowego na dwa miesiące przed urlopem wypoczynkowym mogłoby być sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa lub zasadami współżycia społecznego. Pogląd ten podziela również Barbara Tomaszewska, która komentując art. 3 ustęp 5a u.z.f.ś.s., stwierdza, iż użyty w tym przepisie termin "nie później" wskazuje, że nie ma przeciwwskazań, żeby świadczenie zostało wypłacone pracownikom z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem (Barbara Tomaszewska, Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Komentarz, 2013).

Reasumując, odpowiadając na pytania przedstawione w zagadnieniu, należy stwierdzić, iż nie ma ograniczeń co do wcześniejszego wypłacenia świadczenia urlopowego,w związku z czym może ono być wypłacone dwa miesiące przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego.