W numerze znajdą Państwo wywiad z Dianą Clarke, ekspertem HRM i profesorem w szkole biznesowej ESCP Europe, na temat najnowszych trendów w HR i możliwości implementacji najlepszych rozwiązań w polskich przedsiębiorstwach, oraz Johnem Sielsem, prezesem fundacji Manchester United, który odpowiada na pytania: w jaki sposób rozwijać angażujących liderów, tworzyć zwyciężające zespoły i czy pasja przekłada się na zaangażowanie. Śledzący nowinki w obszarze badania efektywności działań rozwojowych z pewnością zainteresują się nowym modelem Kirkpatricka i rozmową z Jimem Kirkpatrickiem, współtwórcą modelu oceny efektywności szkoleń. Zapraszamy również do lektury artykułów prezentujących metody zarządzania w czasach pokryzysowych, zastosowanie nowych technologii w HR lub budowanie e-wizerunku profesjonalnego i godnego zaufania pracownika. Ponadto w numerze znajdą Państwo studia przypadków, a także teksty przedstawiające m.in. różnice między coachem a trenerem biznesu lub efektywne metody zarządzania wiekiem. W dziale „Prawo” podpowiadamy jakie w 2015 r. zmiany czekają pracodawców w czasie pracy oraz w zasadach rozliczania użytkowanie samochodów służbowych do celów prywatnych.


Zapraszam na stronę Personelu Plus: www.czasopisma.abc.com.pl/pplus
oraz do zapoznania się ze spisem treści!

Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie www.profinfo.pl/hr-kadry/wynagrodzenia/p,personel-plus-hrm-szkolenia-rekrutacja-prenumerata-2012,39349.html#40152321


Spis Treści:
Dział: Temat numeru

Od marki pracodawcy ku marce pracodawcy z wyboru
Współczesne organizacje komercyjne zdają sobie sprawę, że o przewadze konkurencyjnej decydują pracownicy. Ich rola rośnie, szczególnie w organizacjach wiedzy. Liczy się nie tylko wiedza pracowników, lecz także kompetencje menedżerskie oraz kultura organizacji. Dlaczego jest to tak ważne?

Analiza i pomiar efektów kluczem do sukcesu
Czy świadomy employer branding znalazł już swoje miejsce w dużych przedsiębiorstwach, czy odpowiedzialność za budowanie wizerunku pracodawcy jest nadal przerzucana między rekruterami a działem marketingu? Jakie etapy powinno się wykonać, aby wdrożyć strategię employer brandingową?
Strategia marki pracodawcy od A do Z
Stworzenie silnej i pożądanej przez kluczowych dla firm kandydatów marki pracodawcy jest wyzwaniem najwyższej próby. Wielu pracodawców szuka sposobu na osiągnięcie takiego stanu bycia w ścisłej czołówce idealnych firm. Dlaczego?
Grunt to spójność i konsekwencja
Tak jak budowę domu zaczyna się od położenia solidnych fundamentów, tak przed rozpoczęciem działań employer brandingowych sporo czasu powinno się poświęcić określeniu EVP. Ten skrót kryje bowiem w sobie podstawę dobrej marki pracodawcy.
Wskaźniki efektywności działań employer brandingowych
Działalność wizerunkowa pracodawców prowadzona przez organizacje w niejednym przypadku pochłania niemałe budżety. Tymczasem niemal co piąty pracodawca w Polsce deklaruje, że nie wykorzystuje żadnych wskaźników do pomiaru zwrotu z inwestycji wyłożonych na promocję marki pracodawcy. Dlaczego tak się dzieje? Jakich wskaźników warto użyć do pomiaru efektywności działań wizerunkowych?
Klucz do sukcesu
– silna i niepowtarzalna kultura organizacji

Historia każdej firmy, a już tym bardziej blisko 120-letniej jak w przypadku Velvet
CARE, składa się z okresów stabilizacji i strategicznych zmian. To właśnie zmiany
powodują, że firmy od nowa kształtują swoją tożsamość. Co daje im siłę?
Skuteczny employer branding zaczyna się wewnątrz organizacji   
„Pracodawca z wyboru” brzmi dumnie. Najczęściej employer branding jest utożsamiany wyłącznie z działaniami budującymi pozytywny wizerunek firmy jako atrakcyjnego pracodawcy. To jednak dużo szersze pojęcie.
Wiele możliwości z DB Schenker Logistics
Budowanie wizerunku pracodawcy wśród studentów i absolwentów jest w DB Schenker Logistics jednym z elementów rozwoju biznesu. Co zadecydowało o takim podejściu firmy? Jakie możliwości poszerzania kompetencji mają tu młodzi pracownicy? Dlaczego firma stawia na aktywne działania employer brandingowe?

Dział: Ludzie i Wydarzenia
Pozyskiwanie talentów dzisiaj, a co dalej? 

Rozmowa z Dianą Clarke, ekspertem HRM i profesorem w szkole biznesowej ESCP Europe, o najnowszych trendach w HR i możliwościach implementacji najlepszych rozwiązań w polskich przedsiębiorstwach.
Sztuka bezstresowej efektywności
Na czym polega produktywność? Co jest mitem, a co faktem, kiedy mówimy o efektywności w biznesie? Jak na przestrzeni lat zmieniało się podejście do jej rozumienia? W jaki sposób radzić sobie z natłokiem spraw do załatwienia „na wczoraj”?
Sekret udanego biznesu
W jaki sposób rozwijać angażujących liderów? Jak tworzyć zwyciężające zespoły? Czy pasja przekłada się na zaangażowanie? Doświadczeniami w obszarze budowania angażującego miejsca pracy i przywództwa dzielił się John Shiels, prezes fundacji Manchester United.
Nowy model Kirkpatricka: ocena i wdrożenie
Jedną z zasadniczych różnic między tradycyjnym modelem Kirkpatricka a jego unowocześnioną wersją jest to, że nowy model nie służy wyłącznie do ewaluacji szkoleń. Przedstawiamy wywiad z Jimem Kirkpatrickiem, współtwórcą modelu oceny efektywności szkoleń.

Dział: Raport
Zarządzanie firmą w czasach pokryzysowych

Historia nowoczesnych korporacji liczy sobie nie więcej niż dwa wieki. Jednak ich największy rozwój i jakościowa zmiana dokonała się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Jej istotą jest przeformułowanie myślenia o pracowniku – jego roli i zadaniach, a co za tym idzie – rozumienia znaczenia ludzi (nie tylko szeregowych pracowników, lecz także kadry zarządzającej) w organizacji.
Powrót do przyszłości – nowe technologie w HR
Rekrutowanie, rozwój pracowników, dbanie o wizerunek firmy jako pracodawcy, sprawy kadrowe, szkolenia, oceny. Według raportu „HR-owca portret własny” więcej niż połowa specjalistów HR odpowiada w pracy aż za siedem obszarów.
 

Dział: HRM
Panaceum na brak zaangażowania

Rozwój organizacji w czasach gospodarki opartej na wiedzy bardziej niż kiedykolwiek zależy od ludzi w niej pracujących. Dokładnie od wiedzy, doświadczenia, umiejętności i całego potencjału, który oni posiadają i chcą zaangażować w organizacji. Bo to, że chcą, wcale nie jest oczywiste.
E-wizerunek, czyli pierwszy krok do kariery
Internet jest dziś powszechnym narzędziem rekrutacyjnym. Jak wykorzystać potencjał Internetu do budowania swojego wizerunku – profesjonalnego i godnego zaufania pracownika?
Motywowanie pracowników produkcyjnych
W najnowszej i najnowocześniejszej fabryce MAN w Polsce system wynagradzania i premiowania tworzono samodzielnie. Promuje on poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia, rotację międzystanowiskową, nagradza pracę grupową. Firma posiada tytuł TOP Employer Polska.

Dział: Edukacja i rozwój
Teraz to ja im dopiero pokażę! 

Czy wyobrażają sobie Państwo poszukiwanie pracy bez użycia nowych technologii? Co zrobić, gdy w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert nie można o nic zapytać Google? Jak dotrzeć do pracodawcy, jeśli nie mamy poczty elektronicznej i nie możemy tą drogą wysłać naszej aplikacji?
Zebrania w pracy – nuda czy postęp? 
W każdym miejscu, w którym byłam zatrudniona, kuriozum stanowiły zawsze wszelkiego rodzaju narady i zebrania. Natłok myśli, starcia osób, często poczucie marnowanego czasu, a nie zawsze dochodzenie do konstruktywnych wniosków. Powiem więcej – konstruktywne narady i zebrania raczej są rzadkością i stanowią miłą odmianę nużącej rutyny.
Coach a trener biznesu
Świadoma kompetencja to zasługa trenera, a wprowadzenie trwałej zmiany przez pracownika w swoim zachowaniu podczas wykonywania codziennych zadań i obowiązków to wynik pracy z coachem.

Dział: Prawo
Czas pracy w 2015 r. 

Większość pracodawców ma obowiązek sporządzania rozkładów czasu pracy zatrudnionych pracowników. Warto zatem wiedzieć, jak poprawnie sporządzić rozkład czasu pracy pracowników, a także w jakich przypadkach pracodawca nie musi tego robić.
Nowe zasady, nowe możliwości
1 stycznia 2015 r. zmieniają się przepisy dotyczące zasad rozliczania użytkowania samochodów służbowych do celów prywatnych. Pojawia się okazja do oszczędności czasu i pieniędzy, warto więc wiedzieć, jak się na to przygotować.

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pytania i odpowiedzi