W myśl art. 8 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I) Dz. Urz. UE L 177, z 4.07.2008, s. 6 – dalej r.p.w., strony stosunku pracy mogą go poddać wybranemu przez siebie prawu, o ile wybór ten nie prowadzi do pozbawienia pracownika ochrony przyznanej mu na podstawie przepisów, których nie można wyłączyć w drodze umowy na mocy prawa, jakie byłoby właściwe w przypadku braku wyboru.
Powstaje kwestia, jakie prawo byłoby właściwe w sytuacji, gdyby strony nie dokonały wyboru? Otóż zgodnie z art. 8 ust. 2 r.p.w., w takim przypadku umowa podlegałaby prawu obowiązującemu w państwie, w którym lub – gdy takiego brak – z którego pracownik zazwyczaj świadczy pracę w wykonaniu umowy. Za zmianę państwa, w którym zazwyczaj świadczona jest praca, nie uważa się tymczasowego zatrudnienia w innym państwie.
Jeżeli nie można ustalić prawa właściwego zgodnie z art. 8 ust. 2 r.p.w., umowa podlega prawu państwa, w którym znajduje się przedsiębiorstwo, za pośrednictwem którego zatrudniono pracownika (art. 8 ust. 3 r.p.w.).
Z pytania nie wynika, czy strony poddały stosunek pracy prawu polskiemu, czy niemieckiemu. Przyjmując jednak, że polski pracownik został oddelegowany do pracy w Niemczech, a jest zatrudniony w Polsce, to jeżeli brak jest umowy dotyczącej wyboru prawa – zgodnie z art. 8 ust. 2 Rzym I stosunek pracy podlega prawu polskiemu. Pociąga to za sobą konsekwencje w postaci obowiązku dopełnienia wszystkich formalności związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy zgodnie z polskim ustawodawstwem.
W związku z powyższym, jeżeli pracownik polskiego pracodawcy wykonujący pracę w Niemczech uległ wypadkowi przy pracy, pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania powypadkowego na podstawie polskiego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870).
Strony stosunku pracy mogą go poddać wybranemu przez siebie prawu
Jakie przepisy stosować przy badaniu okoliczności wypadku przy pracy pracownika polskiej firmy, który uległ wypadkowi w Niemczech?