Sam fakt dzierżawy przez pewien okres urządzeń poza specjalną strefą ekonomiczną nie pozbawia podatnika prawa ulgi, jeżeli urządzenia zostały wyprodukowane na terenie strefy. Tak wynika z wyroku NSA z 20 sierpnia 2015 r.
W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka w sprawie kwalifikacji dochodu uzyskanego ze sprzedaży podzespołów (kombajnów górniczych) dotychczas wydzierżawianych poza specjalną strefą ekonomiczną (SSE), które zostały wyprodukowane na jej terenie po uzyskaniu zezwolenia na taką działalność. Spółka w momencie otrzymania zezwolenia realizowała już działalność gospodarczą nim objętą (m.in. produkcję kombajnów górniczych, ich podzespołów oraz tworzących je półfabrykatów i części). Na dzień otrzymania zezwolenia proces produkcji kombajnów był w toku, a w magazynie spółki znajdowały się podzespoły, półfabrykaty i części wyprodukowane przed uzyskaniem zezwolenia.
Zdaniem spółki, podzespoły wyprodukowane przez spółkę na podstawie zleceń produkcji sporządzonych po dniu uzyskania przez spółkę zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE, stanowią wyroby wytworzone w ramach działalności prowadzonej na terenie SSE na podstawie udzielonego zezwolenia. W konsekwencji spółka uznała, że zrealizowany dochód będzie stanowił dochód z działalności strefowej podlegający zwolnieniu z opodatkowania.
Fiskus się nie zgodził. Organ uznał, że spółce nie przysługuje zwolnienie, ponieważ podzespoły (kombajny) były wydzierżawiane poza terenem strefy. A konieczną przesłanką do skorzystania ze zwolnienia jest, aby działalność prowadzona była na terenie strefy ekonomicznej.
Sprawę ostatecznie rozstrzygnął NSA. Zdaniem sądu, fiskus nie miał racji. Sąd uznał, że bez znaczenia dla prawnopodatkowej kwalifikacji analizowanego stanu faktycznego i prawnego pozostaje okoliczność, ze przedmiotowe wyroby tj. kombajny (podzespoły) znajdują się w dacie sprzedaży poza terenem strefy u podmiotów dzierżawiących te wyroby. Istotne jest bowiem to, że wyroby te zostały wyprodukowane na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, w ramach zezwolenia i w dacie sprzedaży stanowiły własność spółki. Sam fakt dzierżawy tych urządzeń przez pewien okres, zwłaszcza podmiotowi, który następnie dany wyrób nabywa, nie pozbawia podatnika prawa ulgi przewidzianej w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, przy spełnieniu wszystkich warunków w tym przepisie przewidzianych.
Wyrok NSA z 20 sierpnia 2015 r., sygn. akt II FSK 1551/13
Opracowanie: Michał Malinowski, RPE WK
Źródło: www.nsa.gov.pl, stan z dnia 28 września 2015 r.