1. Wymagania prawne
1.1. Wymagania Kodeksu pracy
Zgodnie z art. 2376 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem:
- niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz
- informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.
Pracodawca jest obowiązany dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach.
Odrębne przepisy to m.in. ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 138, poz. 935 z późn. zm.) oraz w wydanym na jej podstawie rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. Nr 259, poz. 2173) – dalej r.ś.o.i. Zgodnie z r.ś.o.i. środki ochrony indywidualnej to urządzenia lub wyposażenie przewidziane do noszenia bądź trzymania przez użytkownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń, które mogą mieć wpływ na jego bezpieczeństwo lub zdrowie.
Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2377 k.p.).
Przepis nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z:
- bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo
- prace powodujące intensywne brudzenie lub
- skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub
- promieniotwórczymi albo materiałami
- biologicznie zakaźnymi.
Pracodawca ustala:
- rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne oraz
- ustala przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego.
Przepis art. 2379 § 1 k.p. wskazuje obowiązek pracodawca nie dopuszczenia pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.
Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze
W komentarzu zostały przedstawione wymagania prawne dla środków ochrony indywidualnej, które powinny być stosowane w sytuacjach, kiedy nie można uniknąć zagrożeń lub nie można ich wystarczająco ograniczyć za pomocą środków ochrony zbiorowej lub odpowiedniej organizacji pracy, także dla odzieży i obuwia roboczego. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikom do stosowania środki ochrony indywidualnej, które powinny być odpowiednio dobrane do istniejącego zagrożenia i dopasowane do danego pracownika. Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach w przypadku, gdy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, albo ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.