Platforma rekrutacyjna www.sprawniwpracy.pl jest skierowana do poszukujących zatrudnienia i pracodawców: zawiera oferty pracy i bazę CV.

W "Bazie wiedzy kandydata" znajdują się m.in. rady, jak rozpocząć szukanie pracy, napisać CV, a także informacje o dokumentach wymaganych podczas aplikowania o pracę. Z kolei pracodawcy znajdą informacje dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych m.in. dofinansowania wynagrodzeń pracowników, obowiązkowych opłat i zwolnień z wpłat na PFRON.

Z raportu GFK Polonia dla Fundacji Integracja (badanie na 2 tys. firm) wynika, że 43 proc. pracodawców nie zetknęło się z potrzebnymi informacjami o możliwości uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością. Z takimi informacjami zetknęło się 50 proc. badanych przedsiębiorców.

Uczestnicy konferencji odnieśli się do rządowego projektu ustawy okołobudżetowej, który wprowadza sztywne kwoty dofinansowania w zależności od stopnia niepełnosprawności, bez względu na to, czy niepełnosprawny zatrudniony jest w zakładach pracy chronionej, czy na otwartym rynku. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) uważa, że zmiany doprowadzą do upadku większości zakładów pracy chronionej.

Prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski ocenił, że przyszłością osób niepełnosprawnych jest otwarty rynek pracy. Zaznaczył jednak, że finansowania rynku pracy chronionej nie można zmieniać "z dnia na dzień", ale systematycznie, by pracodawcy i osoby niepełnosprawne mogły się do tego przygotować.

"W tak krótkim czasie podejmowanie tak radykalnych decyzji jest trochę nieodpowiedzialne, biorąc pod uwagę to, że zakłady pracy chronionej funkcjonują w naszym kraju od dobrych 20 lat" - ocenił Pawłowski.

Zastępca dyrektora biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Kosiński zaznaczył, że pracodawcy, zatrudniający osoby niepełnosprawne, nie powinni kalkulować swoich zysków wyłącznie w oparciu o dofinansowania do wynagrodzeń. "Dofinansowanie do wynagrodzeń jest uzupełnieniem tego, co wynika z niepełnosprawności, a nie wyłącznie modelem funkcjonowania firmy" - podkreślił. Powiedział, że wątpi w to, iż zmiany dofinansowania wynagrodzeń będą skutkowały likwidacją firm zatrudniających osoby niepełnosprawne. (PAP)